VMK Värmlands Massage och komplementärmedicin AB
556646-20071 (7)
Årsredovisning
VMK Värmlands Massage och komplementärmedicin AB
Organisationsnummer:
556646-2007
Räkenskapsår:
2024-05-01 -
2025-04-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Karlstad
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-10-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
VMK Värmlands Massage och komplementärmedicin AB
556646-20072 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolget bedriver verksamhet inom akupunktur och friskvård. Bolagets säte är Karlstad. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-05-01 -2025-04-30 | 2023-05-01 -2024-04-30 | 2022-05-01 -2023-04-30 | 2021-05-01 -2022-04-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 28 515 | 0 | 6 669 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 102 187 | 99 525 | -8 045 | 4 798 |
| Soliditet (%) | | 116,9 | 87,9 | 10,1 | 21,5 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | -93 919 | 82 197 | 88 278 |
| Balanseras i ny räkning | | 82 197 | -82 197 | 0 |
| Årets resultat | | | 80 372 | 80 372 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | -11 722 | 80 372 | 168 650 |
VMK Värmlands Massage och komplementärmedicin AB
556646-20073 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | -11 722 | | | |
| Årets resultat | | 80 372 | | | |
| Medel att disponera | | 68 650 | | | |
| | | | | |
| Händelser efter räkenskapsårets slut | | | | | |
| Utdelning beslutad på extra bolagsstämma | | -50 000 | | | |
| Summa | | 18 650 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 18 650 | | | |
| Summa | | 18 650 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
VMK Värmlands Massage och komplementärmedicin AB
556646-20074 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-05-01 | 2023-05-01 |
| | | 1 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 28 515 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 28 515 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -142 352 | -105 434 |
| Personalkostnader | | | 2 | -57 240 | -47 262 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -199 592 | -152 696 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -199 592 | -124 181 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 194 803 | 223 336 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 107 315 | 471 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -339 | -101 |
| Summa finansiella poster | | | | 301 779 | 223 706 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 102 187 | 99 525 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 102 187 | 99 525 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -21 815 | -17 328 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 80 372 | 82 197 |
VMK Värmlands Massage och komplementärmedicin AB
556646-20075 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 147 968 | 24 509 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 18 960 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 147 968 | 43 469 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | -3 695 | 56 985 |
| Summa kassa och bank | | | | -3 695 | 56 985 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 144 273 | 100 454 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 144 273 | 100 454 |
VMK Värmlands Massage och komplementärmedicin AB
556646-20076 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | -11 722 | -93 919 |
| Årets resultat | | | | 80 372 | 82 197 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 68 650 | -11 722 |
| Summa eget kapital | | | | 168 650 | 88 278 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 16 606 | 3 569 |
| Övriga skulder | | | | -40 983 | 8 607 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | -24 377 | 12 176 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 144 273 | 100 454 |
| | | | | |
VMK Värmlands Massage och komplementärmedicin AB
556646-20077 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-05-01 -2025-04-30 | 2023-05-01 -2024-04-30 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Arbetet sker vi behov och är mindre än 50& av heltid |