Start › Kronobergs län › Vaxjö
Häljebols Skog Berg Konsult AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 864 | 1 557 | 2 745 | 2 689 | 2 890 | 2 496 |
| Nettoomsättning | 1 863 | 1 425 | 2 686 | 2 642 | 2 752 | 2 496 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 133 | 60 | 47 | 138 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 333 | 1 652 | 1 515 | 1 472 | 1 498 | 1 244 |
| Handelsvaror | 13 | 25 | 17 | 8 | 89 | 278 |
| Övriga externa kostnader | 688 | 870 | 759 | 731 | 736 | 567 |
| Personalkostnader | 100 | 141 | 91 | 116 | 109 | 88 |
| Av- och nedskrivningar | 532 | 616 | 648 | 594 | 464 | 310 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 21 | 100 | 0 |
| Rörelseresultat | 531 | −94 | 1 230 | 1 217 | 1 392 | 1 252 |
| Finansiella poster | 92 | 1 044 | 108 | −2 529 | −16 | −7 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 850 | 0 | −2 500 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 92 | 204 | 148 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 10 | 40 | 29 | 16 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 623 | 949 | 1 338 | −1 312 | 1 376 | 1 245 |
| Bokslutsdispositioner | 133 | 648 | 12 | −178 | −210 | −252 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 92 | 447 | −34 | 114 | 10 | 48 |
| Förändring av överavskrivningar | 41 | 201 | 45 | −292 | −121 | 2 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | 0 | 100 | 302 |
| Resultat före skatt | 756 | 1 598 | 1 350 | −1 490 | 1 166 | 993 |
| Skatt på årets resultat | 164 | 173 | 292 | 160 | 248 | 218 |
| Årets resultat | 591 | 1 425 | 1 058 | −1 649 | 918 | 775 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 850 | 10 545 | 10 838 | 10 113 | 11 749 | 10 758 |
| Anläggningstillgångar | 1 997 | 2 565 | 3 164 | 3 630 | 5 540 | 4 724 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 482 | 2 014 | 2 639 | 3 130 | 2 540 | 1 724 |
| Byggnader och mark | 819 | 819 | 819 | 819 | 819 | 819 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 656 | 1 188 | 1 813 | 2 304 | 1 714 | 898 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 516 | 551 | 525 | 500 | 3 000 | 3 000 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 3 000 | 3 000 |
| Andra långfristiga fordringar | 516 | 551 | 525 | 500 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 853 | 7 980 | 7 674 | 6 483 | 6 209 | 6 034 |
| Varulager m.m. | 126 | 126 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 126 | 126 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 304 | 708 | 725 | 682 | 802 | 722 |
| Kundfordringar | 0 | 384 | 384 | 444 | 517 | 575 |
| Övriga fordringar | 197 | 216 | 57 | 173 | 121 | 126 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 107 | 107 | 284 | 65 | 164 | 21 |
| Kassa och bank | 8 423 | 7 147 | 6 949 | 5 801 | 5 406 | 5 312 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 850 | 10 545 | 10 838 | 10 113 | 11 749 | 10 758 |
| Eget kapital | 8 671 | 8 240 | 6 975 | 6 097 | 7 927 | 7 169 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 8 571 | 8 140 | 6 875 | 5 997 | 7 827 | 7 069 |
| Balanserat resultat | 7 980 | 6 715 | 5 817 | 7 647 | 6 909 | 6 294 |
| Årets resultat | 591 | 1 425 | 1 058 | −1 649 | 918 | 775 |
| Obeskattade reserver | 2 129 | 2 261 | 2 909 | 2 921 | 2 743 | 2 633 |
| Periodiseringsfonder | 1 825 | 1 917 | 2 364 | 2 330 | 2 444 | 2 454 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 303 | 344 | 546 | 591 | 299 | 178 |
| Kortfristiga skulder | 51 | 44 | 953 | 1 095 | 1 079 | 956 |
| Leverantörsskulder | 29 | 16 | 12 | 46 | 6 | 6 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 771 | 655 |
| Övriga skulder | 10 | 8 | 924 | 1 037 | 267 | 274 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 19 | 17 | 12 | 35 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 160 | 160 | 180 | 180 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 7 827 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningens ökning beror på att efterfrågan återigen har ökat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har färre jobb utförts vilket resulterat i minskad omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 000 | 3 000 |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 000 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 516 | 551 | 525 | 500 | 500 |
| Årets inköp | 25 | 26 | 25 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 60 | 0 | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 819 | 819 | 819 | 819 | 819 | 819 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 939 | 3 939 | 4 069 | 3 956 | 3 083 | 2 090 | 1 744 |
| Årets inköp | 0 | 185 | 236 | 1 322 | 1 618 | 346 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 315 | 123 | 449 | 625 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 284 | 2 751 | 2 256 | 1 653 | 1 369 | 1 192 | 882 |
| Årets avskrivningar | 532 | 616 | 623 | 594 | 464 | 310 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 121 | 20 | 310 | 288 | 0 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Om bolaget
- Adress
- EMIL LINDELLS VÄG 14 A, 352 57 VÄXJÖ
- Registrerat
- 2003-07-04
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, skogsbruk samt konsultverksamhet i form av produktionsledning vid byggnation av i första hand infrastrukturprojekt omfattande bergtunnlar, broar och trafikplatser. Bolaget ska även bedriva inköp, försäljning, renovering samt uthyrning av inventarier, veteranfordon och försäljning av elenergi samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5951-4307
- Häljebols Skog Berg Konsult AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Växjö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Styrelsens säte: Växjö Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, skogsbruk samt konsultverksamhet i form av produktionsledning vid byggnation av i första hand infrastrukturprojekt omfattande bergtunnlar, broar och trafikplatser. Bolaget ska även bedriva inköp, försäljning, renovering samt uthyrning av inventarier, veteranfordon och försäljning av energi. Bolaget har sitt säte i Växjö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
SBN Fastigheter AB
Visa källuppgift
, renovering samt uthyrning av inventarier, veteranfordon och försäljning av energi. Bolaget har sitt säte i Växjö. Ägarförhållanden Bolaget är moderbolag i koncernförhållande med helägda dotterbolaget SBN Fastigheter AB, org. nr 556587-0721.