Genomsyn

Start › Stockholms län › Hässelby

IPA Bygg AB

556644-8014AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,3 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
207 tkr
Årets resultat 2025
164 tkr
Eget kapital 2025
297 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 1,3 mkr1,3 mkr20242024: 1,4 mkr1,4 mkr20232023: 1,4 mkr1,4 mkr20222022: 1,4 mkr1,4 mkr20212021: 1,3 mkr1,3 mkr20202020: 1,3 mkr1,3 mkr20192019: 1,2 mkr1,2 mkr20182018: 1,2 mkr1,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 3121 3771 3971 3551 2931 300
Nettoomsättning 1 3121 3771 3971 3551 2931 300
Rörelsekostnader 1 1041 1651 2071 1511 1611 038
Handelsvaror 162304––
Övriga externa kostnader 298414479434517302
Personalkostnader 790727728713644736
Rörelseresultat 208213190204132262
Finansiella poster −1000240
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000230
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar –––000
Räntekostnader och liknande resultatposter 100000
Resultat efter finansiella poster 207213190204156262
Bokslutsdispositioner –––06070
Förändring av periodiseringsfonder –––06070
Resultat före skatt 207213190204216332
Skatt på årets resultat 445170494874
Årets resultat 164162120155168259

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 561642648714665675
Anläggningstillgångar 161161161161161207
Finansiella anläggningstillgångar 161161161161161207
Andra långfristiga värdepappersinnehav 161161161161161207
Omsättningstillgångar 400481487553504468
Kortfristiga fordringar 126178428495322418
Kundfordringar 100133335335143259
Övriga fordringar 26452638−141
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –067122194158
Kassa och bank 274304595818350
EGET KAPITAL OCH SKULDER 561642648714665675
Eget kapital 297333371451446428
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 177213251331326308
Balanserat resultat 1351400445−11120
Årets resultat 164162120155437289
Obeskattade reserver ––––060
Periodiseringsfonder ––––060
Kortfristiga skulder 264309277263219187
Leverantörsskulder 163641402612
Skatteskulder 026––014
Övriga skulder 239237227213182151
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 101010101010

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 200200200200150–
Medel att disponera ––––326–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat på nya året, men att styrelsen i dagsläget inte kan bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 161161161161161207158
Försäljningar och utrangeringar ––––47––

Om bolaget

Adress
GRÅVIDEGRÄND 9, 165 73 HÄSSELBY
Registrerat
2003-06-19
Bransch
Byggande av bostadshus och andra byggnader

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva byggverksamhet, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5701-9630
IPA BYGG AB
kontrollerat 2026-10-05

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Hässelby
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-26
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver byggverksamhet, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Hässelby .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20238 kB Öppna
20228 kB Öppna
20219 kB Öppna