Genomsyn

Start › Jönköpings län › Vetlanda

Autoteknik i Vetlanda AB

556643-6084AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
897 tkr
Resultat efter fin. poster 2026
201 tkr
Årets resultat 2026
159 tkr
Eget kapital 2026
448 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20262026: 897 tkr897 tkr20252025: 893 tkr893 tkr20242024: 818 tkr818 tkr20232023: 868 tkr868 tkr20222022: 952 tkr952 tkr20212021: 683 tkr683 tkr20202020: 865 tkr865 tkr20192019: 982 tkr982 tkr20182018: 861 tkr861 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 897893818868952683865
Nettoomsättning 897893818868952683865
Rörelsekostnader 700710687761730715851
Råvaror och förnödenheter –2315271792211
Handelsvaror 21––––––
Övriga externa kostnader 125156179246232179240
Personalkostnader 554531493488477443398
Av- och nedskrivningar –––0322
Rörelseresultat 196183132107223−3215
Finansiella poster 432−1−3−3−3
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 443––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0111333
Resultat efter finansiella poster 201186133106220−3412
Resultat före skatt 201186133106220−3412
Skatt på årets resultat 4141302440––
Årets resultat 15914510382180−3412

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 557572401330422301359
Anläggningstillgångar ––––034
Materiella anläggningstillgångar ––––034
Inventarier, verktyg och installationer ––––034
Omsättningstillgångar 557572401330422298355
Varulager m.m. ––––0058
Råvaror och förnödenheter ––––0058
Kortfristiga fordringar 1026013711857109105
Kundfordringar 93449388395775
Övriga fordringar 0314603130
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 913302419220
Kassa och bank 455511264212365189191
EGET KAPITAL OCH SKULDER 557572401330422301359
Eget kapital 448389294241339159193
Bundet eget kapital 120120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100100
Reservfond 20202020202020
Fritt eget kapital 3282691741212193973
Balanserat resultat 1691247139397361
Årets resultat 15914510382180−3412
Kortfristiga skulder 1091831078983142166
Skulder till kreditinstitut –1171361618
Leverantörsskulder ––01–––
Skatteskulder 1––01443
Övriga skulder 101176847059117129
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 75555516
Ställda säkerheter 700700700700700700–
Företagsinteckningar 700700700700700700–

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023202220212020
Styrelsens förslag 50505050180––
Annan föreslagen utdelning –5050––––
Medel att disponera ––––21939–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen har under året ökat till mer normal nivå efter föregående års nedgång beroende på pandemin.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2022-04-302021-04-302020-04-30
Anskaffningsvärde 575757
Ackumulerade avskrivningar 575453
Årets avskrivningar 32–

Om bolaget

Adress
LÅNGGATAN 35 A, 574 36 VETLANDA
Registrerat
2003-04-22
Bransch
Partihandel med mät- och precisionsinstrument

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är reparation och service av bilar, installation och service av lastvågar på entreprenadmaskiner och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5623-7654
AUTOTEKNIK I VETLANDA AB
kontrollerat 2026-10-05

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Vetlanda
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-08-21
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver installation och service av lastvågar på entreprenadmaskiner. Företaget har sitt säte i Vetlanda .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20268 kB Öppna
202580 kB Öppna
202480 kB Öppna
202380 kB Öppna
202280 kB Öppna
202180 kB Öppna