Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2026-07-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget har tidigare bedrivit handel med smycken och juveler men verksamheten är vilande sedan 2024-01-01.
Företaget har sitt säte i Stockholm
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2505-2604
2405-2504
2305-2404
2205-2304
2105-2204
Nettoomsättning
25
40
1 033
9 712
8 178
Resultat efter finansiella poster
-27
215
-551
2 094
1 428
Soliditet %
99
99
99
82
89
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget är vilande.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
100 000
6 500
5 597 489
165 891
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-210 000
- Balanseras i ny räkning
165 891
-165 891
- Årets resultat
-27 188
- Belopp vid årets utgång
100 000
6 500
5 553 380
-27 188
Totalt
- Belopp vid årets ingång
5 869 880
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-210 000
- Balanseras i ny räkning
0
- Årets resultat
-27 188
- Belopp vid årets utgång
5 632 692
3 (7)
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
5 553 380
Årets resultat
-27 188
Summa
5 526 192
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Utdelning
322 000
Balanseras i ny räkning
5 204 192
Summa
5 526 192
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och
balansräkning.