Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Fjärås

Anderssons Bilverkstad i Fjärås AB

556638-1090AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
3,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
406 tkr
Årets resultat 2025
322 tkr
Eget kapital 2025
796 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 3,1 mkr3,1 mkr20242024: 3,8 mkr3,8 mkr20232023: 3,8 mkr3,8 mkr20222022: 2,9 mkr2,9 mkr20212021: 3,5 mkr3,5 mkr20202020: 3,7 mkr3,7 mkr20192019: 3,9 mkr3,9 mkr20182018: 3,6 mkr3,6 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3 0743 7583 8402 8523 4923 689
Nettoomsättning 3 0743 7583 8402 8523 4913 689
Övriga rörelseintäkter –––010
Rörelsekostnader 2 7033 2693 2252 7373 2483 397
Råvaror och förnödenheter 1 2801 7511 8141 3921 6431 789
Övriga externa kostnader 374416395357421379
Personalkostnader 1 0441 0961 0109751 1661 211
Av- och nedskrivningar 555131818
Rörelseresultat 371489615115244292
Finansiella poster 3562121032
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 3764121254
Räntekostnader och liknande resultatposter 220222
Resultat efter finansiella poster 406551627125247295
Bokslutsdispositioner 10−3–––
Förändring av överavskrivningar 10−3–––
Resultat före skatt 407551624125247295
Skatt på årets resultat 86115134305867
Årets resultat 32243649095189228

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 1 0121 2901 225904936964
Anläggningstillgångar 34394401331
Materiella anläggningstillgångar 10162101331
Inventarier, verktyg och installationer 10162101331
Finansiella anläggningstillgångar 242424–––
Andra långfristiga värdepappersinnehav 242424–––
Omsättningstillgångar 9781 2511 181904924934
Varulager m.m. 839471918898
Råvaror och förnödenheter 839471918898
Kortfristiga fordringar 142215294282305153
Kundfordringar 98159284193260128
Övriga fordringar 2728146183
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17289432622
Kortfristiga placeringar ––0242424
Övriga kortfristiga placeringar ––0242424
Kassa och bank 753942816508507658
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 0121 2901 225904936964
Eget kapital 796875838548653664
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 676755718428533544
Balanserat resultat 355318228333344316
Årets resultat 32243649095189228
Obeskattade reserver 133–––
Ackumulerade överavskrivningar 133–––
Kortfristiga skulder 214413385356283301
Leverantörsskulder 140223226129148188
Skatteskulder 08759–––
Övriga skulder 669483210130108
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 99171755
Ställda säkerheter 200200200200200200
Företagsinteckningar 200200200200200200

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 400400400200200–
Medel att disponera ––––533–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-31
Anskaffningsvärde 2424240
Omklassificeringar –0240

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 932932932955955955955
Årets inköp –0260–––
Försäljningar och utrangeringar –0490–––
Ackumulerade avskrivningar 922917911955943925907
Årets avskrivningar 555131818–
Återförda avskrivningar –0490–––

Om bolaget

Adress
SÄTILAVÄGEN 190, 439 72 FJÄRÅS
Registrerat
2002-12-30
Bransch
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva handel och reparation av motorfordon och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

548-3821
ANDERSSONS BILVERKSTAD AB
kontrollerat 2026-10-05

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Hallands län, Kungsbacka kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-29
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget bedriver bilverkstad. Företaget har sitt säte i Hallands län, Kungsbacka kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
202310 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna