Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42101 (7)
Årsredovisning
Spirit of Sweden Eftr. AB
Organisationsnummer: 556637-4210
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Herrljunga
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-05-23.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42102 (7)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bolaget säljer dryck under varumärket Dufvenkrooks samt Spirit of Sweden (SoS). |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Verksamheten har utvecklats enligt plan. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av Ciboney AB, 556325-1957. |
| Egna aktier |
| Antal aktier 100 000 med kvotvärde 1 kr. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 970 678 | 1 283 364 | 1 841 557 | 1 760 958 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 971 800 | 1 287 769 | 1 842 130 | 1 760 415 |
| Balansomslutning (kr) | | 12 220 624 | 11 404 450 | 10 381 322 | 11 465 740 |
| Soliditet (%) | | 81,0 | 80,1 | 78,2 | 72,0 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42103 (7)
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 6 999 322 | 977 128 | 8 076 450 |
| Balanseras i ny räkning | | 977 128 | -977 128 | 0 |
| Årets resultat | | | 566 174 | 566 174 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 7 976 450 | 566 174 | 8 642 624 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 7 976 450 | | | |
| Årets resultat | | 566 174 | | | |
| Summa | | 8 542 624 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 8 542 624 | | | |
| Summa | | 8 542 624 | | | |
| | | | | |
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42104 (7)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| | | 2 | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 970 678 | 1 283 364 |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 970 678 | 1 283 364 |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| Summa rörelsens kostnader | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 970 678 | 1 283 364 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 122 | 4 405 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | 1 122 | 4 405 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 971 800 | 1 287 769 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -250 000 | -46 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -250 000 | -46 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 721 800 | 1 241 769 |
| Skatt på årets resultat | | | | -155 626 | -264 643 |
| Övriga skatter | | | | 0 | 2 |
| Årets resultat | | | | 566 174 | 977 128 |
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42105 (7)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 12 024 570 | 11 108 892 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 12 024 570 | 11 108 892 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 12 024 570 | 11 108 892 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Aktuell skattefordran | | | | 146 873 | 37 857 |
| Övriga fordringar | | | | 1 122 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 147 995 | 37 857 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 48 059 | 257 701 |
| Summa kassa och bank | | | | 48 059 | 257 701 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 196 054 | 295 558 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 12 220 624 | 11 404 450 |
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42106 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 7 976 450 | 6 999 322 |
| Årets resultat | | | | 566 174 | 977 128 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 8 542 624 | 7 976 450 |
| Summa eget kapital | | | | 8 642 624 | 8 076 450 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 1 578 000 | 1 328 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 1 578 000 | 1 328 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 2 000 000 | 2 000 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 2 000 000 | 2 000 000 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 12 220 624 | 11 404 450 |
| | | | | |
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42107 (7)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).
|
| Intäkter |
| Tillgångar, avsättningar och skulder har värderats till anskaffningsvärde om inget annat anges. Fordringar har upptagits till de belopp varmed de beräknas inflyta. Bolaget värderar de finansiella tillgångarna utifrån anskaffningsvärde. |
| Skatter |
Aktuell skatt avser inkomstskatt för innevarande räkenskapsår samt den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte redovisats. Aktuell skatt beräknas utifrån per den skattesats som gäller per balansdagen.
|
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Närmaste moderföretag som upprättar koncernredovisningse-mem-base:ForetagTypModerforetagNarmasteUpprattarKoncernredovisningMember | | | | | | | |
| Namn | Ciboney AB | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556325-1957 | | | | | | |
| Säte | Herrljunga | | | | | | |
| | | | | | | |