Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42101 (8)
Årsredovisning
Spirit of Sweden Eftr. AB
Organisationsnummer:
556637-4210
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Förändringar i eget kapital |
4
|
|
Resultaträkning |
5
|
|
Balansräkning |
6
|
|
Noter |
8
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Herrljunga
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-05-05.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42102 (8)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Bolaget säljer dryck under varumärket Dufvenkrooks. |
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Verksamheten har utvecklats enligt plan. |
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller rösterna i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av Ciboney AB, 556325-1957. |
|
| Egna aktier |
| Antal aktier 100 000 med kvotvärde 1 kr. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 487 910 | 1 357 560 | 1 497 777 | 1 775 469 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 1 487 910 | 1 357 560 | 1 497 777 | 1 771 325 |
| Balansomslutning (kr) | | 8 862 121 | 8 211 146 | 6 856 727 | 5 607 363 |
| Soliditet (%) | | 65 | 79 | 94 | 94 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
|
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42103 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 4 890 146 | | | |
| Årets resultat | | 4 178 | | | |
| Summa | | 4 894 324 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 4 894 324 | | | |
| Summa | | 4 894 324 | | | |
| | | | | |
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42104 (8)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 4 885 727 | 4 419 | 4 990 146 |
| Balanseras i ny räkning | | 4 419 | -4 419 | |
| Årets resultat | | | 4 178 | 4 178 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 4 890 146 | 4 178 | 4 994 324 |
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42105 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| | | 2 | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 487 910 | 1 357 560 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 487 910 | 1 357 560 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 487 910 | 1 357 560 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 487 910 | 1 357 560 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -2 360 000 | -1 350 000 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 880 000 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -1 480 000 | -1 350 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 7 910 | 7 560 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -3 734 | -3 145 |
| Övriga skatter | | | | 2 | 4 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 4 178 | 4 419 |
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42106 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 0 | 833 203 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 833 203 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 0 | 833 203 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 8 263 998 | 6 696 728 |
| Övriga fordringar | | | | 298 766 | 311 366 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 8 562 764 | 7 008 094 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 299 357 | 369 849 |
| Summa kassa och bank | | | | 299 357 | 369 849 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 8 862 121 | 7 377 943 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 8 862 121 | 8 211 146 |
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42107 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 4 890 146 | 4 885 727 |
| Årets resultat | | | | 4 178 | 4 419 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 4 894 324 | 4 890 146 |
| Summa eget kapital | | | | 4 994 324 | 4 990 146 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 991 000 | 1 871 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 991 000 | 1 871 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 2 876 797 | 1 350 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 2 876 797 | 1 350 000 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 8 862 121 | 8 211 146 |
| | | | | |
Spirit of Sweden Eftr. AB
556637-42108 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).
|
|
| Intäkter |
| Tillgångar, avsättningar och skulder har värderats till anskaffningsvärde om inget annat anges. Fordringar har upptagits till de belopp varmed de beräknas inflyta. Bolaget värderar de finansiella tillgångarna utifrån anskaffningsvärde. |
|
| Skatter |
Aktuell skatt avser inkomstskatt för innevarande räkenskapsår samt den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte redovisats. Aktuell skatt beräknas utifrån per den skattesats som gäller per balansdagen.
|
|
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
|
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | |
| Moderföretag | | | | | |
| Namn | Ciboney AB | | | | |
| Organisationsnummer | 556325-1957 | | | | |
| Säte | Herrljunga | | | | |
| | | | | |
| Moderföretaget upprättar koncernredovisning i vilket bolaget ingår. |
| | | | | |