Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Klövedal

Magnus Wislander Aktiebolag

556636-5440AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
326 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
256 tkr
Årets resultat 2025
208 tkr
Eget kapital 2025
578 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 326 tkr326 tkr20242024: 227 tkr227 tkr20232023: 214 tkr214 tkr20222022: 204 tkr204 tkr20212021: 379 tkr379 tkr20202020: 410 tkr410 tkr20192019: 243 tkr243 tkr20182018: 475 tkr475 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 326227214204379410243
Nettoomsättning 326227214204379410243
Övriga rörelseintäkter –00––––
Rörelsekostnader 75392740424252
Övriga externa kostnader 24161718232927
Personalkostnader 5123102116821
Av- och nedskrivningar –––0454
Rörelseresultat 251188187164338368191
Finansiella poster 560–00−1
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 661–00−1
Räntekostnader och liknande resultatposter 000–000
Resultat efter finansiella poster 256194188164338368190
Bokslutsdispositioner 945446137−31−16
Förändring av periodiseringsfonder 945446137−31−16
Resultat före skatt 265239232225375337174
Skatt på årets resultat 58525048817339
Årets resultat 208187182178294264135

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 9378738368711 058937737
Anläggningstillgångar 2502502502502502549
Materiella anläggningstillgångar 0000049
Inventarier, verktyg och installationer 0000049
Finansiella anläggningstillgångar 2502502502502502500
Andra långfristiga värdepappersinnehav 2502502502502502500
Omsättningstillgångar 687623586621808683729
Kortfristiga fordringar 2428457806116
Kundfordringar 02845––0102
Övriga fordringar 0–0780614
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 24––––––
Kassa och bank 663596541543807677613
EGET KAPITAL OCH SKULDER 9378738368711 058937737
Eget kapital 578520434351484390295
Bundet eget kapital 120120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100100
Reservfond 20202020202020
Fritt eget kapital 458400314231364270175
Balanserat resultat 2502141315470540
Årets resultat 208187182178294264135
Obeskattade reserver 235244289333394432401
Periodiseringsfonder 235244289333394432401
Kortfristiga skulder 12410911418618011541
Leverantörsskulder –017––––
Skatteskulder 1215104771––
Övriga skulder 988073112939926
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 14141427161615

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 200150100100210200–
Medel att disponera ––314231364270–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Covid-19 kommer att ha en negativ inverkan på bolagets finansiella ställning med ca 50% i omsättningsminskning.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-06-302024-06-302023-07-012023-06-302022-07-012022-06-302021-07-012021-06-302020-07-012020-06-30
Anskaffningsvärde 250250250250250250250250250250

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-07-012023-06-302022-07-012022-06-302021-07-012021-06-302020-07-012020-06-30
Anskaffningsvärde 25252525252525252525
Ackumulerade avskrivningar 25252525252525252121
Årets avskrivningar –––––0–4–5

Om bolaget

Adress
KYRKOFJÄLL 43, 471 92 KLÖVEDAL
Registrerat
2002-12-02
Bransch
Reklambyråverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva försäljning och agenturverksamhet inom grafisk industri, undervisning avseende ledarskap och relationik, säljbefrämjande aktiviteter med anknytning till idrottslig verksamhet, ävensom utövande av förekommande sporter, samt därmed förenlig aktivitet.

Bankgironummer

5488-8169
MAGNUS WISLANDER AB
kontrollerat 2026-10-05

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Göteborg, Västra Götaland.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-09-19
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företagets verksamhet är att bedriva säljbefrämjande och kommenterande aktivitet med anknytning till idrottslig verksamhet.

Väsentliga händelser

Företagets omsättning har ökat då bolaget haft fler uppdrag under räkenskapsåret.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202551 kB Öppna
202446 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna
202145 kB Öppna
202045 kB Öppna