Genomsyn

Start › Skåne län › Lund

Sista versen 93291 AB

556632-3233AktiebolagAvregistrerat 2025-12-17Räkenskapsår 2023-07-01 – 2024-06-30

Omsättning 2024
627 tkr
Resultat efter fin. poster 2024
434 tkr
Årets resultat 2024
273 tkr
Eget kapital 2024
420 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20242024: 627 tkr627 tkr20232023: 630 tkr630 tkr20222022: 715 tkr715 tkr20212021: 855 tkr855 tkr20202020: 779 tkr779 tkr20192019: 968 tkr968 tkr20182018: 965 tkr965 tkr20172017: 935 tkr935 tkr20162016: 1,0 mkr1,0 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2024202320222021202020192018
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 635630725856780970967
Nettoomsättning 627630715855779968965
Övriga rörelseintäkter 80101111
Rörelsekostnader 203599632766725847811
Övriga externa kostnader 70713968115139122
Personalkostnader 133528592698609708689
Rörelseresultat 43331939056122155
Finansiella poster 10–––––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 10–––––
Resultat efter finansiella poster 43431939056122155
Bokslutsdispositioner −90––––––
Förändring av periodiseringsfonder −90––––––
Resultat före skatt 34431939056122155
Skatt på årets resultat 7171920132735
Årets resultat 2732574704395121

BalansräkningBelopp i tkr

Post2024202320222021202020192018
TILLGÅNGAR 622272348405334465499
Omsättningstillgångar 622272348405334465499
Kortfristiga fordringar 242238143161187311369
Kundfordringar 232175125109138241265
Övriga fordringar 0261246432941
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 10376664263
Kassa och bank 38134205245147154129
EGET KAPITAL OCH SKULDER 622272348405334465499
Eget kapital 420177228229209266271
Bundet eget kapital 113113113113113113113
Aktiekapital 100100100100100100100
Reservfond 13131313131313
Fritt eget kapital 3086511511696153158
Balanserat resultat 35404146535837
Årets resultat 2732574704395121
Obeskattade reserver 90––––––
Periodiseringsfonder 90––––––
Kortfristiga skulder 11294120176125199228
Leverantörsskulder 043753945
Skatteskulder 41131313131313
Övriga skulder 30634447547379
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 411460109527490

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2024202320222021202020192018
Styrelsens förslag 250307575–100–
Medel att disponera ––115116–153–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2019

Om bolaget

Adress
Box 1067, 221 04 LUND
Registrerat
2002-09-18

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2024-09-09
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolagets verksamhet är inom redovisning och bokföring samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Huddinge.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2024239 kB Öppna
2023239 kB Öppna
2022239 kB Öppna
2021239 kB Öppna
2020239 kB Öppna
2019239 kB Öppna