Start › Stockholms län › Huddinge
Respondia AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 503 | 2 522 | 490 | 1 179 | 2 645 | 2 441 | 1 548 |
| Nettoomsättning | 3 478 | 2 522 | 490 | 1 179 | 2 706 | 2 310 | 1 596 |
| Övriga rörelseintäkter | 25 | – | – | 0 | −61 | 131 | −48 |
| Rörelsekostnader | 3 213 | 1 930 | 586 | 1 377 | 2 578 | 2 414 | 1 862 |
| Handelsvaror | 2 312 | 1 309 | 280 | 872 | 1 777 | 1 679 | 1 195 |
| Övriga externa kostnader | 364 | 222 | 198 | 254 | 309 | 267 | 318 |
| Personalkostnader | 524 | 385 | 101 | 247 | 492 | 450 | 330 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 7 | 4 | 0 | 18 | 18 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | 289 | 592 | −97 | −198 | 66 | 27 | −314 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 1 | −2 | −3 | −8 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | 2 | 3 | 8 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 289 | 592 | −96 | −200 | 63 | 19 | −317 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 60 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 60 |
| Resultat före skatt | 289 | 592 | −96 | −200 | 63 | 19 | −257 |
| Skatt på årets resultat | 62 | 30 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 227 | 562 | −96 | −200 | 63 | 19 | −257 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 834 | 1 109 | 187 | 375 | 959 | 747 | 661 |
| Anläggningstillgångar | 29 | 42 | 56 | 31 | 0 | 0 | 40 |
| Materiella anläggningstillgångar | 29 | 42 | 56 | 31 | 0 | 0 | 40 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 29 | 42 | 56 | 31 | 0 | 0 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 806 | 1 067 | 132 | 344 | 959 | 747 | 621 |
| Kortfristiga fordringar | 95 | 335 | 123 | 130 | 301 | 475 | 403 |
| Kundfordringar | 94 | 300 | 50 | 77 | 242 | 265 | 282 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | 0 | 61 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 24 | 64 | 54 | 57 | 137 | 85 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 11 | 9 | 0 | 2 | 11 | 35 |
| Kassa och bank | 711 | 732 | 9 | 214 | 659 | 272 | 218 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 834 | 1 109 | 187 | 375 | 959 | 747 | 661 |
| Eget kapital | 571 | 490 | 79 | 79 | 179 | 116 | 97 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 471 | 390 | −21 | −21 | 79 | 16 | −3 |
| Balanserat resultat | 244 | −171 | 75 | 179 | 16 | −3 | 254 |
| Årets resultat | 227 | 562 | −96 | −200 | 63 | 19 | −257 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 72 | 205 | 200 | 100 | 308 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | 100 | 300 |
| Övriga skulder | – | 0 | 72 | 205 | 200 | 0 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 263 | 619 | 36 | 91 | 581 | 531 | 256 |
| Leverantörsskulder | 18 | 248 | 21 | 55 | 295 | 238 | 134 |
| Skatteskulder | 9 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 226 | 361 | 10 | 31 | 281 | 288 | 117 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 79 | 16 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 96 | 100 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 146 | 150 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 151 | 151 | 151 | 119 | 84 | 84 | 173 | 173 |
| Årets inköp | – | 0 | 32 | 35 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 89 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 123 | 109 | 96 | 88 | 84 | 84 | 133 | 115 |
| Årets avskrivningar | 13 | 13 | 7 | 4 | 0 | 18 | 18 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 67 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KITTELVÄGEN 33, 141 59 HUDDINGE
- Registrerat
- 2002-05-29
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall förvalta fast och lös egendom, bedriva konsult- verksamhet inom byggbranschen, entreprenadverksamhet inom bygg- branschen och bedriva försäljning av bemanningstjänster inom IT samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-02
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagret bedriver konsult- och entreprenadverksamhet inom byggbranschen. Bolaget har även utfört bemanningstjänster inom IT-branschen. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.