Genomsyn

Start › Stockholms län › Sollentuna

Indikat AB

556627-6522AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
1,0 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
170 tkr
Årets resultat 2025
151 tkr
Eget kapital 2025
265 tkr

Utveckling10 räkenskapsår

20252025: 1,0 mkr1,0 mkr20242024: 904 tkr904 tkr20232023: 856 tkr856 tkr20222022: 901 tkr901 tkr20212021: 1,1 mkr1,1 mkr20202020: 640 tkr640 tkr20192019: 839 tkr839 tkr20182018: 1,4 mkr1,4 mkr20172017: 969 tkr969 tkr20162016: 1,7 mkr1,7 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 0049048569011 065661839
Nettoomsättning 1 0049048569011 065640839
Övriga rörelseintäkter ––––0210
Rörelsekostnader 8597976776671 041588744
Övriga externa kostnader 655534560556578537524
Personalkostnader 19525110210145736203
Av- och nedskrivningar 911151061618
Rörelseresultat 145108179234247395
Finansiella poster 25243−6−2––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 252730–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0306223
Resultat efter finansiella poster 170132182229227193
Bokslutsdispositioner 280−48–0−24−28
Förändring av periodiseringsfonder 280−48–0−24−28
Resultat före skatt 198132134229224765
Skatt på årets resultat 47303054111619
Årets resultat 151102104175103146

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 9368881 2361 012962683651
Anläggningstillgångar 116125135150118124140
Immateriella anläggningstillgångar –029152231
Koncessioner, patent, licenser och liknande –029152231
Materiella anläggningstillgångar 14223139–07
Inventarier, verktyg och installationer 14223139–07
Finansiella anläggningstillgångar 103103103103103103103
Andelar i intresseföretag 103103103103103103103
Omsättningstillgångar 8207631 101861844558511
Kortfristiga fordringar 14226262593469
Kundfordringar 58026252512
Övriga fordringar 915608290
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –––––057
Kassa och bank 8067411 095836585525442
EGET KAPITAL OCH SKULDER 9368881 2361 012962683651
Eget kapital 265214312409234224193
Bundet eget kapital 110110110110110110110
Aktiekapital 100100100100100100100
Reservfond 10101010101010
Fritt eget kapital 15610520329912411483
Balanserat resultat 53991241148337
Årets resultat 151102104175103146
Obeskattade reserver 7210110153535328
Periodiseringsfonder 7210110153535328
Kortfristiga skulder 598573823551675406430
Leverantörsskulder –––01172
Skatteskulder –0453501312
Övriga skulder 208673517720092108
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 390506427438474284308

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 109––200–––
Medel att disponera ––––124114–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslutoch människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifieravirusspridningens påverkan på verksamheten.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-312018-08-31
Anskaffningsvärde 103103103103103103103103

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312020-08-312019-08-312018-08-31
Anskaffningsvärde 43434343303303303
Årets inköp –––43–––
Ackumulerade avskrivningar 2921124303297292
Årets avskrivningar 999474–

Koncessioner, patent och licenser

Post2024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-312018-08-31
Anskaffningsvärde 208208208208208208208
Ackumulerade avskrivningar 208205199192186177163
Årets avskrivningar 2666913–

Om bolaget

Adress
FRESTAVÄGEN 50, 192 48 SOLLENTUNA
Registrerat
2002-06-10
Bransch
Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall producera och utge publikationer, utföra konsultationer, anordna utbildningar samt idka handel med värdepapper och fastigheter.

Bankgironummer

5436-6638
INDIKAT AB
kontrollerat 2026-10-05

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Stockholm
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-16
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att producera och utge publikationer i ämnet reklamens kommunikation samt att utföra konsultationer. Företaget har sitt säte i Stockholm .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
202410 kB Öppna
202310 kB Öppna
202210 kB Öppna
20219 kB Öppna
20209 kB Öppna