Start › Dalarnas län › Orsa
Orsaporten AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 910 | 1 128 | 1 018 | 1 059 |
| Nettoomsättning | 910 | 990 | 1 018 | 1 055 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 138 | 0 | 4 |
| Rörelsekostnader | 755 | 1 151 | 1 030 | 1 087 |
| Råvaror och förnödenheter | 107 | 103 | 10 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 263 | 404 | 408 | 377 |
| Personalkostnader | 325 | 599 | 567 | 645 |
| Av- och nedskrivningar | 59 | 45 | 44 | 40 |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 155 | −23 | −12 | −28 |
| Finansiella poster | −13 | −19 | −17 | −10 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 14 | 19 | 18 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 141 | −42 | −29 | −38 |
| Bokslutsdispositioner | −67 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −67 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 75 | −42 | −29 | −38 |
| Årets resultat | 75 | −42 | −29 | −38 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 517 | 232 | 374 | 417 |
| Anläggningstillgångar | 288 | 86 | 132 | 147 |
| Materiella anläggningstillgångar | 288 | 86 | 132 | 147 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 288 | 86 | 132 | 147 |
| Omsättningstillgångar | 229 | 146 | 242 | 270 |
| Varulager m.m. | 71 | 77 | 155 | 121 |
| Råvaror och förnödenheter | 71 | 77 | 155 | 121 |
| Kortfristiga fordringar | 158 | 56 | 87 | 142 |
| Kundfordringar | 123 | 0 | 0 | 111 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 22 | 53 | 0 |
| Övriga fordringar | 35 | 34 | 24 | 20 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 11 | 11 |
| Kassa och bank | 0 | 13 | 0 | 7 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 517 | 232 | 374 | 417 |
| Eget kapital | 187 | 112 | 154 | 184 |
| Bundet eget kapital | 102 | 102 | 102 | 102 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Fritt eget kapital | 85 | 11 | 53 | 82 |
| Balanserat resultat | 11 | 53 | 82 | 120 |
| Årets resultat | 75 | −42 | −29 | −38 |
| Obeskattade reserver | 67 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 67 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 264 | 120 | 219 | 234 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 162 | 134 |
| Checkräkningskredit | 197 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 15 | 2 | 15 |
| Övriga skulder | 44 | 93 | 45 | 71 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 12 | 11 | 13 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 723 | 465 | 713 | 684 | 684 |
| Årets inköp | 267 | 0 | 29 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 9 | 248 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 435 | 379 | 581 | 537 | 497 |
| Årets avskrivningar | 59 | 45 | 44 | 40 | – |
| Återförda avskrivningar | 3 | 248 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MORAVÄGEN 180, 794 92 ORSA
- Registrerat
- 2002-04-16
- Bransch
- Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva utveckling och produktion av träprodukter som portar, specialsnickerier och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 731-1236
- ORSAPORTEN AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Orsa
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Orsa .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.