Genomsyn

Start › Stockholms län › Sundbyberg

Cigata Cigarr & Spel AB

556626-2142AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
9,9 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
364 tkr
Årets resultat 2025
223 tkr
Eget kapital 2025
962 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 9,9 mkr9,9 mkr20242024: 9,9 mkr9,9 mkr20232023: 9,6 mkr9,6 mkr20222022: 8,6 mkr8,6 mkr20212021: 8,5 mkr8,5 mkr20202020: 8,7 mkr8,7 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 9 9289 9739 6499 002
Nettoomsättning 9 9019 9139 6068 638
Övriga rörelseintäkter 276143364
Rörelsekostnader 9 56410 1219 5778 923
Handelsvaror 6 5516 5776 3305 730
Övriga externa kostnader 1 8392 1962 0421 871
Personalkostnader 1 1731 3481 2041 293
Av- och nedskrivningar ––029
Rörelseresultat 364−1487279
Finansiella poster 00250
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 00260
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000
Resultat efter finansiella poster 364−1489879
Bokslutsdispositioner −87–––
Förändring av periodiseringsfonder −87–––
Resultat före skatt 277−1489879
Skatt på årets resultat 54030
Årets resultat 223−1489579

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 1 7472 1412 1471 930
Anläggningstillgångar 56565656
Inventarier, verktyg och installationer 0000
Finansiella anläggningstillgångar 56565656
Andra långfristiga fordringar 56565656
Omsättningstillgångar 1 6912 0852 0911 874
Varulager m.m. 9589381 0181 036
Färdiga varor och handelsvaror 9589381 0181 036
Kortfristiga fordringar 314628507446
Kundfordringar 281123325
Övriga fordringar 1041028952
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 182415385369
Kassa och bank 419518566392
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 7472 1412 1471 930
Eget kapital 962738886792
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 842618766672
Balanserat resultat 618766672593
Årets resultat 223−1489579
Obeskattade reserver 87–––
Periodiseringsfonder 87–––
Kortfristiga skulder 6981 4021 2611 138
Leverantörsskulder 466687675536
Skatteskulder 365––
Övriga skulder 1331717276
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 64540514525
Ställda säkerheter 40404040

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag 5000–
Annan föreslagen utdelning 50–––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Cigata Cigarr & Spel AB för räkenskapsåret 2024-07-01 - 2025-06-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Cigata Cigarr & Spel AB s finansiella ställning per den 2025-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Cigata Cigarr & Spel AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Cigata Cigarr & Spel AB för räkenskapsåret 2023-07-01 - 2024-06-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Cigata Cigarr & Spel AB s finansiella ställning per den 2024-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Cigata Cigarr & Spel AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Cigata Cigarr & Spel AB för räkenskapsåret 2022-07-01 - 2023-06-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Cigata Cigarr & Spel AB s finansiella ställning per den 2023-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Cigata Cigarr & Spel AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-30
Anskaffningsvärde 486486486486486
Ackumulerade avskrivningar 486486486486456
Årets avskrivningar –––29–

Om bolaget

Adress
GÅSÖRTSVÄGEN 20, 174 62 SUNDBYBERG
Registrerat
2002-04-15
Bransch
Detaljhandel med tobaksvaror

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva tobaks- och spelbutik, samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

594-8492
Cigata Cigarr & Spel AB
kontrollerat 2026-10-05

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Ja (2025-10-03)
Årsstämma
2025-11-12
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Stockholm bedriver kioskrörelse, vilket även inkluderar förmedling av tips, lotter, ATG-spel mm Rörelsen bedrivs i Kista Centrum.

Väsentliga händelser

Tidigare beräknad kostnader har uteblivit.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202515 kB Öppna
202415 kB Öppna
202315 kB Öppna