Årsredovisning för

Tamango Hill 20 AB

556622-8549

Räkenskapsåret

2021-05-01 - 2022-04-30

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter8

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-09-20. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Tamango Hill 20 AB, 556622-8549, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-05-01 - 2022-04-30.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Nyköpings kommun bedriver fastighetsförvaltning.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Nettoomsättningen ökade med ca 81% sedan föregående räkenskapsåret. Den naturliga orsaken till ökningen är att Spanien började öppna upp våren 2022 för turism igen efter Covid19 pandemin. Efterfrågan av att hyra semesterbostäder har i och med detta börjat ta fart igen.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019
Nettoomsättning 111 895 61 789 110 196 122 312
Resultat efter finansiella poster -179 587 -306 564 -267 329 -233 746
Soliditet % 2,9 4,3 4 4

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 100 000 363 590 -306 564
Balanseras i ny räkning   -306 564 306 564
Erhållna aktieägartillskott   125 500  
Årets resultat     -179 587
Belopp vid årets utgång 100 000 182 526 -179 587

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2021-05-01 - 2022-04-30
Balanserat resultat 182 526
Årets resultat -179 587
Summa 2 939
 

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2021-05-01 - 2022-04-30
Balanseras i ny räkning 2 939
Summa 2 939
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2021-05-01 - 2022-04-30 2020-05-01 - 2021-04-30
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   111 895 61 789
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   111 895 61 789
Rörelsekostnader      
Övriga externa kostnader   -76 259 -120 671
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -114 989 -104 189
Övriga rörelsekostnader   -11 687 -4 849
Summa rörelsekostnader   -202 935 -229 709
Rörelseresultat   -91 040 -167 920
Finansiella poster      
Räntekostnader och liknande resultatposter   -88 547 -138 644
Summa finansiella poster   -88 547 -138 644
Resultat efter finansiella poster   -179 587 -306 564
Resultat före skatt   -179 587 -306 564
Årets resultat   -179 587 -306 564
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-04-30 2021-04-30
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar      
Byggnader och mark 3 3 481 564 3 558 651
Inventarier, verktyg och installationer 4 0 37 902
Summa materiella anläggningstillgångar   3 481 564 3 596 553
Summa anläggningstillgångar   3 481 564 3 596 553
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Övriga fordringar   106 106
Summa kortfristiga fordringar   106 106
Kassa och bank      
Kassa och bank   99 939 41 034
Summa kassa och bank   99 939 41 034
Summa omsättningstillgångar   100 045 41 140
SUMMA TILLGÅNGAR   3 581 609 3 637 693
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-04-30 2021-04-30
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   100 000 100 000
Summa bundet eget kapital   100 000 100 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   182 526 363 590
Årets resultat   -179 587 -306 564
Summa fritt eget kapital   2 939 57 026
Summa eget kapital   102 939 157 026
Långfristiga skulder 5,6    
Skulder till koncernföretag 7 2 943 694 551 154
Övriga skulder   230 222 2 430 000
Summa långfristiga skulder   3 173 916 2 981 154
Kortfristiga skulder      
Leverantörsskulder   3 913 0
Övriga skulder   241 687 342 868
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   59 154 156 645
Summa kortfristiga skulder   304 754 499 513
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   3 581 609 3 637 693
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivning

Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod. Följande avskrivningstider tillämpas:

Materiella anläggningstillgångar

Följande avskrivningstider tillämpas: År
Byggnader 50
Inventarier, verktyg och installationer 5

Not 2 Medelantalet anställda

Bolaget har inga anställda (0).

Not 3 Byggnader och mark

  2021-05-01 - 2022-04-30 2020-05-01 - 2021-04-30
Ingående anskaffningsvärden 3 854 392 3 772 492
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 0 81 900
Utgående anskaffningsvärden 3 854 392 3 854 392
Ingående avskrivningar -295 741 -218 653
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -77 087 -77 088
Utgående avskrivningar -372 828 -295 741
Redovisat värde 3 481 564 3 558 651
 

Not 4 Inventarier, verktyg och installationer

  2021-05-01 - 2022-04-30 2020-05-01 - 2021-04-30
Ingående anskaffningsvärden 189 512 189 512
Utgående anskaffningsvärden 189 512 189 512
Ingående avskrivningar -151 610 -124 509
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -37 902 -27 101
Utgående avskrivningar -189 512 -151 610
Redovisat värde 0 37 902

Not 5 Långfristiga skulder

  2021-05-01 - 2022-04-30 2020-05-01 - 2021-04-30
Långfristiga skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen 3 173 916 2 430 000

Not 6 Ställda säkerheter

  2021-05-01 - 2022-04-30 2020-05-01 - 2021-04-30
Företagsinteckningar 650 000 650 000
Summa ställda säkerheter 650 000 650 000

Företagsinteckningarna finns i eget förvar.

Not 7 Upplysning om moderföretag

Företaget är sedan juni 2017 ett helägt dotterföretag till TK Nergården AB, org nr 556567-4248 med säte i Nyköpings kommun. Moderföretaget upprättar ej koncernredovisning med hänvisning till reglerna i 7 kap. 3§ ÅRL. Företaget har erhållit villkorat aktieägartillskott från moderföretaget med 125 500 (300 000) kr. Totalt erhållna villkorade aktieägartillskott från moderföretaget är nu 1 535 000 kr. Inga inköp eller försäljningar mellan koncernföretag har gjorts under räkenskapsåret (0).