Start › Stockholms län › Stockholm
JR Entertainment AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 722 | 836 | 813 | 891 | 914 | 783 |
| Nettoomsättning | 722 | 836 | 813 | 891 | 914 | 729 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 54 |
| Rörelsekostnader | 692 | 708 | 751 | 943 | 740 | 640 |
| Råvaror och förnödenheter | 16 | 11 | 7 | 10 | 9 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 65 | 60 | 108 | 279 | 116 | 112 |
| Personalkostnader | 611 | 627 | 623 | 641 | 613 | 522 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 11 | 13 | 13 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | 30 | 128 | 62 | −51 | 174 | 143 |
| Finansiella poster | 1 | 5 | 7 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 5 | 7 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 31 | 133 | 69 | −51 | 174 | 143 |
| Bokslutsdispositioner | 34 | −5 | −19 | 44 | −44 | −18 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 34 | −5 | −19 | 44 | −44 | −18 |
| Resultat före skatt | 65 | 128 | 50 | −6 | 130 | 125 |
| Skatt på årets resultat | 16 | 28 | 12 | 0 | 27 | 27 |
| Årets resultat | 48 | 100 | 39 | −6 | 102 | 98 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 538 | 1 645 | 1 478 | 1 542 | 1 540 | 1 459 |
| Anläggningstillgångar | 735 | 735 | 746 | 731 | 708 | 636 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 11 | 23 | 36 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 11 | 23 | 36 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 735 | 735 | 735 | 708 | 672 | 636 |
| Andra långfristiga fordringar | 735 | 735 | 735 | 708 | 672 | 636 |
| Omsättningstillgångar | 803 | 910 | 733 | 810 | 832 | 823 |
| Kortfristiga fordringar | 111 | 98 | 230 | 213 | 200 | 101 |
| Kundfordringar | 111 | 98 | 230 | 180 | 188 | 101 |
| Övriga fordringar | – | – | 0 | 34 | 12 | 0 |
| Kassa och bank | 692 | 812 | 503 | 597 | 632 | 722 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 538 | 1 645 | 1 478 | 1 542 | 1 540 | 1 459 |
| Eget kapital | 1 243 | 1 295 | 1 195 | 1 156 | 1 287 | 1 185 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 1 123 | 1 175 | 1 075 | 1 036 | 1 167 | 1 065 |
| Balanserat resultat | 1 075 | 1 075 | 1 036 | 1 042 | 1 065 | 967 |
| Årets resultat | 48 | 100 | 39 | −6 | 102 | 98 |
| Obeskattade reserver | 177 | 211 | 206 | 187 | 232 | 188 |
| Periodiseringsfonder | 177 | 211 | 206 | 187 | 232 | 188 |
| Kortfristiga skulder | 118 | 139 | 77 | 198 | 21 | 87 |
| Leverantörsskulder | 3 | 3 | 18 | 200 | 0 | 23 |
| Skatteskulder | 44 | 40 | 12 | −39 | −12 | 22 |
| Övriga skulder | 71 | 96 | 48 | 37 | 33 | 42 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 100 | 0 | 0 | 125 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 100 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 167 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 735 | 735 | 735 | 708 | 672 | 636 | 600 |
| Årets inköp | – | – | 27 | 36 | 36 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 114 | 114 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 38 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 114 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 50 | 50 | 40 | 27 | 14 | 114 | 114 |
| Årets avskrivningar | – | 11 | 13 | 13 | 2 | – | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 114 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STAPELGATAN 4 LGH 1104, 120 71 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2002-03-05
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall sälja tjänster inom TV/Film'/Mediabranschen, exempelvis redigering, manus, handledning samt att driva egna projekt.
Bankgironummer
- 5388-8657
- JR ENTERTAINMENT AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-18
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Uppdrag har gjorts inom Media/Film och TV-branschen. Till största delen som postproduktion.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.