Genomsyn

Start › Skåne län › Beddingestrand

New Ways Import Aktiebolag

556620-0787AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,8 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
−19 tkr
Årets resultat 2025
−19 tkr
Eget kapital 2025
366 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 1,8 mkr1,8 mkr20242024: 2,5 mkr2,5 mkr20232023: 3,2 mkr3,2 mkr20222022: 2,8 mkr2,8 mkr20212021: 2,6 mkr2,6 mkr20202020: 1,9 mkr1,9 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 8022 4973 1572 816
Nettoomsättning 1 8022 4973 1572 816
Rörelsekostnader 1 8082 6603 0812 766
Handelsvaror 6577669841 062
Övriga externa kostnader 8891 1301 106922
Personalkostnader 261765991783
Rörelseresultat −6−1637650
Finansiella poster −13−19−13−12
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1110
Räntekostnader och liknande resultatposter 14211412
Resultat efter finansiella poster −19−1826437
Resultat före skatt −19−1826437
Skatt på årets resultat –0138
Årets resultat −19−1825130

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 8611 2861 199950
Anläggningstillgångar 0000
Materiella anläggningstillgångar 0000
Inventarier, verktyg och installationer 0000
Omsättningstillgångar 8611 2861 199950
Varulager m.m. 8491 149944703
Färdiga varor och handelsvaror 733915923667
Förskott till leverantörer 1162342136
Kortfristiga fordringar 11136254241
Kundfordringar 056149137
Övriga fordringar 0675348
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 11145256
Kassa och bank 2126
EGET KAPITAL OCH SKULDER 8611 2861 199950
Eget kapital 366385567517
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 246265447397
Balanserat resultat 265447397367
Årets resultat −19−1825130
Långfristiga skulder 724523168
Checkräkningskredit 724523168
Kortfristiga skulder 488656609265
Leverantörsskulder 131011838
Skatteskulder 22––
Övriga skulder 434514507143
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 39398484
Ställda säkerheter 400400400400
Företagsinteckningar 400400400400
Eventualförpliktelser 24242424

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för New Ways Import Aktiebolag för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av New Ways Import Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till New Ways Import Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för New Ways Import Aktiebolag för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av New Ways Import Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till New Ways Import Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för New Ways Import Aktiebolag för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av New Ways Import Aktiebolags finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till New Ways Import Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-01-012022-12-312022-01-01
Anskaffningsvärde 315315315315315315
Ackumulerade avskrivningar 315315315315315315

Om bolaget

Adress
STENSOPPVÄGEN 45, 231 75 BEDDINGESTRAND
Registrerat
2001-12-17
Bransch
Partihandel med textilier

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva import och försäljning av varor inom främst konst, present, textil och inredning samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5374-9875
NEW WAYS IMPORT AB
kontrollerat 2026-10-05

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Trelleborg kommun.
Revision
Ja
Revisionsfirma
Cederblads Revisionsbyrå AB
Årsstämma
2026-06-26
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver import och försäljning av varor såsom konsthantverk, present- och textilartiklar samt heminredningsdetaljer.

Väsentliga händelser

Den rådande konjunkturen i samhället och slutkonsumenternas svagare köpkraft har påverkat året såväl resultat- som omsättningsmässigt.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025104 kB Öppna
202399 kB Öppna