2022-01-01 2022-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember NORMALFORM se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember se-mem-base:ForetagTypModerforetagMember 556609-75222022-01-012022-12-31 556609-75222021-01-012021-12-31 556609-75222020-01-012020-12-31 556609-75222019-01-012019-12-31 556609-75222022-12-31 556609-75222021-12-31 556609-75222020-12-31 556609-75222019-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k3-type:AntalPersoner xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Röstånga Camping AB

 

556609-7522

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2022‑01‑01 ‑ 2022‑12‑31

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-04-26.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Röstånga Camping AB

Org.nr 556609-7522

2 (10)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Röstånga Camping AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret
2022‑01‑01 ‑ 2022‑12‑31.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Information om verksamheten

Bolaget driver campingverksamhet samt äger, förvaltar och bedriver uthyrning av fastigheter och därmed
förenlig verksamhet.

 

Bolaget är ett helägt dotterbolag till First Camp Sverige AB med säte i Stockholm, organisationsnummer
556618-9873. I mars 2019 förvärvades First Camp-koncernen av First Camp Group AB,
organisationsnummer 559082-2515, där även koncernredovisning upprättas. First Camp Group AB ägs
av United Camping Holding AB, organisationsnummer 559082-2523. United Camping Holding AB ägs
av United Camping Midco AB, organisationsnummer 559320-8142, som i sin tur ägs av Norvestor SPV
II SC Sp.

 

Företaget har sitt säte i Svalöv.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Covid-19, och myndigheternas restriktioner och rekommendationer med anledning av viruset, hade även
under inledningen av 2022 en viss negativ påverkan på First Camp Group-koncernen (i vilken bolaget är
en del), dock i mindre utsträckning än under föregående år. Covid-19-situationen hade under året
begränsad direkt påverkan på bolaget, då de för bolaget viktiga marknaderna Sverige, Danmark och
Norge kraftigt lättade och därefter avskaffade Covid-19-relaterade restriktioner under inledningen av
året. Bolagets intäkter regleras även av avtal med koncernbolag, som till stor del är fastlagda vid årets
inledning.

 

Rysslands invasion av Ukraina har haft mycket begränsad direkt påverkan på First Camp-koncernen då
bolaget inte har några direkta leverantörer i länderna och bolagets leverantörer, så vitt bolaget känner till,
inte har kritiska underleverantörer i länderna. Gäster från de berörda länderna utgör inte någon materiell
kundgrupp. Indirekt påverkas bolaget, som samhället i övrigt, av kostnadsökningar drivet av inflation i
allmänhet och energipriser i synnerhet, samt ett högre ränteläge.

 

 

Röstånga Camping AB

Org.nr 556609-7522

3 (10)

 

 

 

 

 

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2022

2021

2020

2019

 

Nettoomsättning

480

480

480

480

 

Resultat efter finansiella poster

-114

-105

2

-551

 

Soliditet (%)

15,4

17,4

15,2

22,3

 

Balansomslutning

8 611

7 868

9 352

6 345

 

 

 

 

 

 

 

För definitioner av nyckeltal, se Redovisnings- och värderingsprinciper.

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Reserv-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

fond

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

100 000

10 000

1 303 872

-43 566

1 370 306

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

 

Utdelning

 

 

-43 566

43 566

0

Årets resultat

 

 

 

-46 625

-46 625

Belopp vid årets utgång

100 000

10 000

1 260 306

-46 625

1 323 681

 

 

 

 

 

 

Förslag till vinstdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   1 260 307
årets förlust   -46 625
  1 213 682

 

disponeras så att

i ny räkning överföres   1 213 682
  1 213 682

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Röstånga Camping AB

Org.nr 556609-7522

 

 

4 (10)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2022-01-01

-2022-12-31

2021-01-01

-2021-12-31

 

 

 

Nettoomsättning

 

480 000

 

480 000

 

Övriga rörelseintäkter

 

7 500

 

0

 

Summa intäkter

 

487 500

 

480 000

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsens kostnader

 

 

 

 

 

Övriga externa kostnader

 

-39 079

 

-62 537

 

Avskrivningar och nedskrivningar av materiella
anläggningstillgångar

 

-562 165

 

-522 871

 

Summa rörelsens kostnader

 

-601 244

 

-585 408

 

Rörelseresultat

3

-113 744

 

-105 408

 

 

 

 

 

 

 

Resultat från finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

144

 

0

 

Summa resultat efter finansiella poster

 

144

 

0

 

Resultat efter finansiella poster

 

-113 600

 

-105 408

 

 

 

 

 

 

 

Bokslutsdispositioner

 

28 418

 

69 520

 

Resultat före skatt

 

-85 182

 

-35 888

 

 

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

38 557

 

-7 678

 

Årets resultat

 

-46 625

 

-43 566

 

Röstånga Camping AB

Org.nr 556609-7522

 

 

5 (10)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Byggnader och mark

4

8 189 172

 

7 680 163

 

Maskiner och andra tekniska anläggningar

5

0

 

2 128

 

Inventarier, verktyg och installationer

6

128 318

 

78 999

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

8 317 490

 

7 761 290

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Andra långfristiga värdepappersinnehav

7

20 000

 

20 000

 

Summa finansiella anläggingstillgångar

 

20 000

 

20 000

 

Summa anläggningstillgångar

 

8 337 490

 

7 781 290

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Aktuella skattefordringar

 

115 860

 

86 550

 

Övriga fordringar

 

158 091

 

0

 

Summa kortfristiga fordringar

 

273 951

 

86 550

 

 

 

 

 

 

 

Summa omsättningstillgångar

 

273 951

 

86 550

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

8 611 441

 

7 867 840

 

 

 

 

 

 

 

Röstånga Camping AB

Org.nr 556609-7522

 

 

6 (10)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2022-12-31

2021-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

100 000

 

100 000

 

Reservfond

 

10 000

 

10 000

 

Summa bundet eget kapital

 

110 000

 

110 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserad vinst eller förlust

 

1 260 307

 

1 303 872

 

Årets resultat

 

-46 625

 

-43 566

 

Summa fritt eget kapital

 

1 213 681

 

1 260 307

 

Summa eget kapital

 

1 323 681

 

1 370 307

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Skulder till koncernföretag

 

7 287 760

 

6 377 533

 

Övriga skulder

 

0

 

120 000

 

Summa kortfristiga skulder

 

7 287 760

 

6 497 533

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

8 611 441

 

7 867 840

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Röstånga Camping AB

Org.nr 556609-7522

7 (10)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2012:1 Årsredovisning
och koncernredovisning (K3).

 

Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med föregående år.

 

Intäktsredovisning

Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i
den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och
intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.

 

Anläggningstillgångar

Immateriella och materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med
ackumulerade avskrivningar enligt plan och eventuella nedskrivningar.

 

Materiella anläggningstillgångar

Anskaffningsvärdet består av inköpspriset, utgifter som är direkt hänförbara till tillgången för att bringa
den på plats och i skick att användas samt uppskattade utgifter för nedmontering och bortforsling av
tillgången och återställande av plats där den finns. Tillkommande utgifter inkluderas endast i tillgången
eller redovisas som en separat tillgång, när det är sannolikt att framtida ekonomiska förmåner som kan
hänföras till posten kommer koncernen tillgodo och att anskaffningsvärdet för densamma kan beräknas
på ett tillförlitligt sätt. Alla övriga kostnader för reparationer och underhåll samt tillkommande utgifter
redovisas i resultaträkningen i den period då de uppkommer.

 

Avskrivningarna på materiella anläggningstillgångar kostnadsförs så att tillgångens anskaffningsvärde,
eventuellt minskat med beräknat restvärde vid nyttjandeperiodens slut, skrivs av linjärt över dess
bedömda nyttjandeperiod. Marks skrivs inte av. Avskrivning påbörjas när den materiella
anläggningstillgången kan tas i bruk. Koncernen tillämpar komponentavskrivning vilket innebär att
komponenternas nyttjandeperiod ligger till grund för avskrivningen. Nyttjande perioden för kategorier av
materiella anläggningstillgångar har bedömts till:

 

Byggnader

15-50 år

 

Markanläggningar

20 år

 

Maskiner och andra tekniska anläggningar

10 år

 

Inventarier, verktyg och installationer

3-5 år

 

 

 

 

Komponentindelning

Byggnaderna består emellertid av flera komponenter vars nyttjandeperioder varierar.
Nyttjandeperioderna har bedömts variera mellan 15 och 50 år för dessa komponenter. Följande
huvudgrupper av komponenter har identifierats och ligger till grund för avskrivningen av byggnader

 

Stomme             20-50 år
Installationer           15-20 år
Yttre skikt             20-30 år
Inre ytskikt             20-30 år

 

Bedömda nyttjandeperioder, restvärden och avskrivningsmetoder omprövas mins i slutet av varje
räkenskapsperiod, effekten av eventuella ändringar i bedömningar redovisas framåtriktat.

 

Röstånga Camping AB

Org.nr 556609-7522

8 (10)

 

 

 

 

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

Balansomslutning
Företagets samlade tillgångar.

 

 

Not 2 Uppgifter om moderföretag

 

Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är First
Camp Group AB med organisationsnummer 559082-2515 med säte i Stockholm.

 

 

 

Not 3 Inköp och försäljning mellan koncernföretag

 

2022-01-01

2021-01-01

 

 

-2022-12-31

-2021-12-31

 

 

 

 

 

Andel av årets totala inköp som skett från andra företag i
koncernen

0,00 %

0,00 %

 

Andel av årets totala försäljningar som skett till andra företag
i koncernen

98,00 %

100,00 %

 

 

 

 

 

 

 

Not 4 Byggnader och mark

 

2022-12-31

2021-12-31

 

Ingående anskaffningsvärden

10 982 392

10 982 392

 

Inköp

1 034 641

 

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

12 017 033

10 982 392

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-3 302 230

-2 810 813

 

Årets avskrivningar

-525 632

-491 416

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-3 827 862

-3 302 229

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

8 189 171

7 680 163

 

 

 

 

 

Röstånga Camping AB

Org.nr 556609-7522

9 (10)

 

 

 

 

 

 

 

 

Not 5 Maskiner och andra tekniska anläggningar

 

2022-12-31

2021-12-31

 

Ingående anskaffningsvärden

15 920

16 981

 

Omklassificeringar

 

-1 061

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

15 920

15 920

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-13 792

-11 669

 

Årets avskrivningar

-2 128

-3 184

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-15 920

-14 853

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

0

1 067

 

 

 

 

 

 

 

 

Not 6 Inventarier, verktyg och installationer

 

2022-12-31

2021-12-31

 

Ingående anskaffningsvärden

3 336 461

3 339 465

 

Inköp

83 724

 

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

3 420 185

3 339 465

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-3 257 461

-3 232 195

 

Försäljningar/utrangeringar

45 050

 

 

Årets avskrivningar

-79 456

-28 270

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-3 291 867

-3 260 465

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

128 318

79 000

 

 

 

 

 

 

 

 

Not 7 Andra långfristiga värdepappersinnehav

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

20 000

20 000

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

20 000

20 000

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

20 000

20 000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Röstånga Camping AB

Org.nr 556609-7522

10 (10)

 

 

 

 

 

Not 8 Ställda Säkerheter

Panter och därmed jämförliga säkerheter som har ställts för egna skulder och avsättningar:

 

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Fastighetsinteckningar, i eget förvar

6 580 000

6 580 000

 

Företagsinteckningar, i eget förvar

950 000

950 000

 

 

7 530 000

7 530 000

 

 

 

 

 

 

Not 9 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Inga väsentliga händelser på nya året.

 

 

 

Resultat- och balansräkningen kommer att föreläggas på årsstämma för fastställelse.

 

 

Svalöv 2023-04-26

 

 

 

 

 

Vår revisionsberättelse har lämnats 2023-04-26

 

Grant Thornton Sweden AB