Start › Stockholms län › Vällingby
Quest Leadership AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 975 | 1 903 | 1 706 | 1 038 | 654 | 928 | 1 234 | 1 039 |
| Nettoomsättning | 1 975 | 1 903 | 1 706 | 1 038 | 654 | 928 | 1 234 | 1 039 |
| Rörelsekostnader | 886 | 1 077 | 1 347 | 689 | 951 | 740 | 843 | 820 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Handelsvaror | 50 | 0 | 9 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 326 | 411 | 325 | 302 | 346 | 219 | 223 | 196 |
| Personalkostnader | 469 | 661 | 1 013 | 387 | 605 | 521 | 619 | 620 |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 089 | 825 | 359 | 349 | −297 | 188 | 392 | 218 |
| Finansiella poster | 867 | 579 | 453 | 574 | 1 671 | 463 | 156 | 152 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 869 | 580 | 454 | 575 | 1 671 | 236 | 272 | 100 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | −227 | 115 | −52 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 956 | 1 404 | 812 | 923 | 1 374 | 651 | 548 | 371 |
| Bokslutsdispositioner | −291 | −319 | −125 | −60 | −303 | 47 | −60 | 21 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −289 | −262 | −125 | −60 | −303 | 47 | −60 | 21 |
| Förändring av överavskrivningar | −2 | −57 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 665 | 1 085 | 688 | 863 | 1 071 | 698 | 487 | 392 |
| Skatt på årets resultat | 353 | 233 | 150 | 184 | 233 | 105 | 100 | 76 |
| Årets resultat | 1 311 | 852 | 538 | 679 | 837 | 593 | 388 | 316 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 531 | 6 065 | 5 256 | 4 608 | 4 013 | 2 918 | 2 718 | 2 458 |
| Anläggningstillgångar | 161 | 203 | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 161 | 203 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 161 | 203 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 370 | 5 863 | 5 256 | 4 608 | 4 013 | 2 918 | 2 718 | 2 458 |
| Kortfristiga fordringar | 351 | 288 | 281 | 182 | 24 | 12 | 345 | 266 |
| Kundfordringar | 273 | 204 | 167 | 63 | – | 0 | 157 | 13 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 26 | 24 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 70 | 76 | 114 | 93 | 0 | 12 | 188 | 232 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 7 | – | – | – | – | 0 | 21 |
| Kortfristiga placeringar | 5 943 | 5 425 | 4 909 | 4 287 | 3 839 | 2 681 | 2 157 | 2 106 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 5 943 | 5 425 | 4 909 | 4 287 | 3 839 | 2 681 | 2 157 | 2 106 |
| Kassa och bank | 1 076 | 150 | 66 | 139 | 150 | 225 | 216 | 86 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 531 | 6 065 | 5 256 | 4 608 | 4 013 | 2 918 | 2 718 | 2 458 |
| Eget kapital | 5 098 | 3 991 | 3 335 | 2 985 | 2 489 | 1 829 | 1 492 | 1 344 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 4 978 | 3 871 | 3 215 | 2 865 | 2 369 | 1 709 | 1 372 | 1 224 |
| Balanserat resultat | 3 666 | 3 020 | 2 677 | 2 186 | 1 532 | 1 116 | 984 | 908 |
| Årets resultat | 1 311 | 852 | 538 | 679 | 837 | 593 | 388 | 316 |
| Obeskattade reserver | 1 943 | 1 652 | 1 333 | 1 208 | 1 149 | 846 | 893 | 832 |
| Periodiseringsfonder | 1 884 | 1 595 | 1 333 | 1 208 | 1 149 | 846 | 893 | 832 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 59 | 57 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 490 | 423 | 589 | 415 | 376 | 244 | 334 | 283 |
| Skatteskulder | 198 | 150 | 181 | 212 | 242 | 105 | – | – |
| Övriga skulder | 224 | 172 | 248 | 142 | 39 | 53 | 249 | 201 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 69 | 100 | 160 | 61 | 94 | 86 | 85 | 82 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 300 | 300 | 300 | – | – |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 300 | 300 | 300 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 208 | 205 | 195 | 188 | 183 | 177 | 256 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 865 | 2 369 | 1 709 | 1 372 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av att bolaget har haft fler och större uppdrag än tidigare år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under räkenskapsåren 19/20 och 20/21 minskade omsättning med ca 30% per år på grund av Coronapandemin. Under räkenskapsåret 21/22 har omsättningen återgått till det normala för bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av Coronaviruset har efter balansdagen fortsatt ha en negativ påverkan på företagets verksamhet. Företaget har försökt att ställa om sin verksamhet för att anpassa den till rådande situation.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- RÖDARVSGRÄND 40, 162 45 VÄLLINGBY
- Registrerat
- 2001-03-29
- Bransch
- Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva undervisning och konsultverksamhet inom språk, presentations- mötes och förhandlingsteknik, ledarskaps- och organisationsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 505-3905
- Quest AB
kontrollerat 2026-10-05
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-08
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2023-05-09
- Senaste annonsen
- 2023-05-09
Annonser per år
| År | 2023 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Verksamheten omfattar undervisning och konsultverksamhet inom språk, presentation-, mötes- och förhandlingsteknik, ledarskap och organisationsutveckling samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.