Start › Västra Götalands län › Uddevalla
cantera IT-Partner AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 57 | 20 | 17 | −87 | 230 | 250 | 837 |
| Nettoomsättning | 57 | 20 | 17 | 41 | 54 | 98 | 770 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | −128 | 176 | 152 | 67 |
| Rörelsekostnader | 333 | 330 | 265 | 298 | 414 | 1 169 | 613 |
| Handelsvaror | 33 | 13 | 6 | 52 | 33 | 48 | 99 |
| Övriga externa kostnader | 265 | 287 | 240 | 196 | 205 | 339 | 276 |
| Personalkostnader | 26 | 21 | 10 | 43 | 176 | 777 | 228 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 9 | 8 | – | 0 | 11 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 5 | 0 |
| Rörelseresultat | −276 | −309 | −249 | −385 | −185 | −920 | 224 |
| Finansiella poster | −267 | 972 | 1 764 | 476 | −1 639 | 946 | −9 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 093 | 1 916 | 595 | 189 | −444 | 225 | 256 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 5 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 322 | 936 | −1 175 | −297 | 1 189 | −725 | 261 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 41 | 10 | 6 | 10 | 6 | 4 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | −543 | 663 | 1 515 | 91 | −1 823 | 26 | 215 |
| Bokslutsdispositioner | 103 | 148 | −89 | 170 | 649 | 5 | −100 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 100 | 146 | −89 | 175 | 649 | 0 | −100 |
| Förändring av överavskrivningar | 3 | 2 | 0 | −5 | 0 | 5 | 0 |
| Resultat före skatt | −440 | 811 | 1 426 | 261 | −1 174 | 31 | 115 |
| Skatt på årets resultat | 186 | 368 | 56 | 0 | 3 | 0 | 84 |
| Övriga skatter | 11 | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Årets resultat | −637 | 443 | 1 371 | 261 | −1 179 | 31 | 31 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 275 | 6 289 | 5 465 | 4 053 | 3 889 | 6 120 | 5 749 |
| Anläggningstillgångar | 5 843 | 6 039 | 5 435 | 4 012 | 3 652 | 5 087 | 4 258 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 18 | 26 | 35 | – | 0 | 5 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 9 | 18 | 26 | 35 | – | 0 | 5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 834 | 6 021 | 5 409 | 3 977 | 3 652 | 5 087 | 4 253 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 834 | 6 021 | 5 409 | 3 695 | 3 170 | 4 123 | 3 265 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 282 | 482 | 964 | 988 |
| Omsättningstillgångar | 432 | 250 | 30 | 41 | 238 | 1 033 | 1 491 |
| Kortfristiga fordringar | 369 | 170 | 16 | 31 | 177 | 87 | 418 |
| Kundfordringar | 3 | 0 | 0 | 1 | 16 | 1 | 13 |
| Övriga fordringar | 366 | 170 | 16 | 31 | 161 | 80 | 400 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 6 | 5 |
| Kassa och bank | 63 | 80 | 14 | 9 | 61 | 946 | 1 072 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 275 | 6 289 | 5 465 | 4 053 | 3 889 | 6 120 | 5 749 |
| Eget kapital | 4 432 | 5 070 | 4 627 | 3 257 | 2 996 | 4 175 | 4 144 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 4 312 | 4 950 | 4 507 | 3 137 | 2 876 | 4 055 | 4 024 |
| Balanserat resultat | 4 950 | 4 507 | 3 137 | 2 876 | 4 055 | 4 024 | 3 993 |
| Årets resultat | −637 | 443 | 1 371 | 261 | −1 179 | 31 | 31 |
| Obeskattade reserver | 289 | 392 | 540 | 451 | 621 | 1 270 | 1 275 |
| Periodiseringsfonder | 289 | 389 | 535 | 446 | 621 | 1 270 | 1 270 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 3 | 5 | 5 | – | 0 | 5 |
| Långfristiga skulder | 611 | 61 | 0 | 78 | – | – | – |
| Övriga skulder | 611 | 61 | 0 | 78 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 943 | 767 | 298 | 267 | 273 | 675 | 330 |
| Leverantörsskulder | 29 | 0 | 12 | 0 | 20 | 76 | 11 |
| Skatteskulder | 492 | 418 | 62 | 22 | 11 | 0 | 185 |
| Övriga skulder | 202 | 128 | 4 | 27 | 22 | 30 | 108 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 221 | 221 | 219 | 219 | 219 | 570 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 4 055 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat då företagsledaren har gått ner i arbetstid.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningen spåverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 282 | 482 | 964 | 988 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 091 | 6 957 | 5 409 | 4 870 | 4 642 | 4 407 | 4 274 | 3 719 |
| Årets inköp | 6 393 | 11 437 | 2 927 | 1 912 | 2 245 | 3 156 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 258 | 9 888 | 2 389 | 1 684 | 2 010 | 3 022 | 2 530 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 257 | 936 | 0 | 1 175 | 1 472 | 284 | 1 009 | 748 |
| Årets nedskrivningar | 1 322 | 936 | 0 | 0 | 1 189 | 0 | 261 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 11 437 | 2 927 | 1 912 | 2 245 | 3 156 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 43 | 43 | 43 | 43 | 0 | 0 | 53 | 53 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 43 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 53 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 33 | 25 | 16 | 8 | 0 | 0 | 49 | 38 |
| Årets avskrivningar | 9 | 9 | 9 | 8 | – | 0 | 11 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | 49 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 35 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- HÄSSLERÖD 313, 451 91 UDDEVALLA
- Registrerat
- 2000-10-27
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva rådgivning inom datakommunikation samt försäljning av varor inom samma område och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5048-6612
- Cantera IT-Partner AB
kontrollerat 2026-10-04
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-04
- Annonser totalt
- 7
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-02-24
- Senaste annonsen
- 2022-03-25
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 7 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uddevalla kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-19
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver rådgivning inom datakommunikation samt försäljning av varor inom samma område. Företaget har sitt säte i Uddevalla kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.