Start › Stockholms län › Stockholm
NV Capital AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 396 | 1 779 | 2 678 | 2 878 | 449 | 693 | 350 |
| Nettoomsättning | 3 396 | 1 917 | 2 154 | 2 785 | 449 | 693 | 350 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −138 | 524 | 93 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 009 | 1 801 | 2 650 | 2 564 | 590 | 683 | 308 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 4 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 433 | 804 | 624 | 1 172 | 481 | 553 | 276 |
| Personalkostnader | 544 | 993 | 2 026 | 1 392 | 108 | 130 | 32 |
| Övriga rörelsekostnader | 32 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 2 386 | −22 | 28 | 315 | −140 | 10 | 42 |
| Finansiella poster | −408 | −4 | −1 | −4 | −350 | 0 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | −350 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 408 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 4 | 1 | 4 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 979 | −26 | 27 | 311 | −491 | 10 | 41 |
| Bokslutsdispositioner | −500 | – | – | 0 | 19 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −500 | – | – | 0 | 19 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 479 | −26 | 27 | 311 | −472 | 10 | 41 |
| Skatt på årets resultat | 387 | 0 | 7 | 49 | 0 | 2 | 9 |
| Årets resultat | 1 091 | −26 | 20 | 262 | −472 | 7 | 32 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 607 | 755 | 1 130 | 635 | 250 | 582 | 426 |
| Anläggningstillgångar | 3 206 | 43 | 43 | 43 | 0 | 160 | 160 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 206 | 43 | 43 | 43 | 0 | 160 | 160 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 206 | – | – | – | 0 | 160 | 160 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 43 | 43 | 43 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 401 | 712 | 1 087 | 592 | 250 | 422 | 266 |
| Kortfristiga fordringar | 194 | 667 | 1 056 | 388 | 120 | 49 | 42 |
| Kundfordringar | 19 | 0 | 225 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 120 | 331 | 279 | 339 | 120 | 49 | 42 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 55 | 335 | 552 | 49 | – | – | – |
| Kassa och bank | 207 | 45 | 31 | 204 | 130 | 372 | 223 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 607 | 755 | 1 130 | 635 | 250 | 582 | 426 |
| Eget kapital | 1 206 | 365 | 391 | 370 | 108 | 160 | 152 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 106 | 265 | 291 | 270 | 8 | 60 | 52 |
| Balanserat resultat | 15 | 291 | 270 | 8 | 480 | 52 | 21 |
| Årets resultat | 1 091 | −26 | 20 | 262 | −472 | 7 | 32 |
| Obeskattade reserver | 500 | – | – | – | 0 | 19 | 19 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 19 | 19 |
| Kortfristiga skulder | 1 901 | 390 | 739 | 265 | 142 | 403 | 254 |
| Leverantörsskulder | 63 | 68 | 292 | 51 | – | 0 | 2 |
| Skatteskulder | 338 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 5 | 140 | 223 | 194 | 122 | 383 | 243 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 495 | 182 | 224 | 20 | 20 | 20 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 291 | 270 | 8 | 60 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 420 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 250 | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 170 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättning har ökat med 519,7% mot föregående år då verksamhet under sitt andra verksamhets år kunnat expandera med hjälp av ägarens kontaktnät och företagets konsultverksamhet har efterfrågats.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 614 | 0 | 0 | 160 | 160 | 160 | 160 | 160 |
| Årets inköp | 3 614 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 160 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 408 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 408 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 |
| Försäljningar och utrangeringar | 62 | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 | 62 |
| Återförda avskrivningar | 62 | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- JAKOBSBERGSGATAN 24, 111 44 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2000-07-10
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultationer och rådgivning inom ekonomi och finansiering, handel med värdepapper, finansiering och delägande i nystartade bolag, uthyrning av kommersiella lokaler, bedriva handel med samlarobjekt såsom konst, antikviteter, klockor samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 654-5537
- NV Capital AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-18
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver rådgivning inom ekonomi och finansiering samt handel med värdepapper.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.