Start › Västra Götalands län › Lerum
Permetek Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 133 | 326 | 184 | 74 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 133 | 326 | 184 | 74 |
| Rörelsekostnader | 46 | 57 | 55 | 136 | 213 | 137 | 72 |
| Övriga externa kostnader | 13 | 15 | 17 | 23 | 47 | 47 | 34 |
| Personalkostnader | 33 | 42 | 37 | 113 | 167 | 90 | 38 |
| Rörelseresultat | −46 | −57 | −55 | −3 | 113 | 47 | 2 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −46 | −57 | −55 | −3 | 112 | 47 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 23 | 5 | −28 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 23 | 5 | −28 | – | – |
| Resultat före skatt | −46 | −57 | −31 | 2 | 84 | 47 | 2 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 1 | 18 | 10 | 0 |
| Årets resultat | −46 | −57 | −31 | 1 | 66 | 37 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 | 33 | 90 | 175 | 248 | 200 | 128 |
| Omsättningstillgångar | 1 | 33 | 90 | 175 | 248 | 200 | 128 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 41 | 9 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 40 | 0 |
| Kassa och bank | 1 | 33 | 89 | 174 | 246 | 159 | 119 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 | 33 | 90 | 175 | 248 | 200 | 128 |
| Eget kapital | −20 | 26 | 84 | 115 | 174 | 156 | 119 |
| Bundet eget kapital | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Fritt eget kapital | −127 | −81 | −24 | 7 | 66 | 48 | 11 |
| Balanserat resultat | −81 | −24 | 7 | 6 | 0 | 11 | 10 |
| Årets resultat | −46 | −57 | −31 | 1 | 66 | 37 | 2 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 23 | 28 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 23 | 28 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 21 | 7 | 6 | 37 | 46 | 45 | 9 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 3 | 17 | 5 | 0 |
| Övriga skulder | 17 | 3 | 2 | 24 | 2 | 31 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 | 4 | 4 | 10 | 27 | 9 | 9 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 60 | 48 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 7 | 66 | 48 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%.på grund av nedtrappning av verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat mer än 30% pga god orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har under verksamhetsåret ökat pga att bolaget verkat på en ny marknad.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- GATEKULLEN 15, 443 34 LERUM
- Registrerat
- 2000-06-20
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet och hållfasthetsbe- räkningar av mekaniska produkter. Bolaget skall även handla med finansiella instrument och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5553-1388
- PERMETEK AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-25
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende hållfasthetsberäkningar av mekaniska produkter. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Lerums kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.