Start › Stockholms län › Vaxholm
Astac Ventures AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 | 51 | 52 | 48 | 33 | 69 |
| Nettoomsättning | 0 | 48 | 51 | 48 | 33 | 68 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 3 | 0 | – | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 4 | 23 | 31 | 37 | 50 | 41 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 23 | 31 | 37 | 53 | 41 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | −3 | 0 |
| Rörelseresultat | 4 | 28 | 21 | 11 | −17 | 28 |
| Finansiella poster | 0 | −203 | 0 | −547 | 0 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 203 | 0 | 567 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | −20 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 | −175 | 21 | −535 | −17 | 25 |
| Resultat före skatt | 4 | −175 | 21 | −535 | −17 | 25 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | −7 | 7 | – | – |
| Årets resultat | 4 | −175 | 27 | −542 | −17 | 25 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 25 | 78 | 264 | 273 | 792 | 800 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 203 | 203 | 770 | 770 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 203 | 203 | 770 | 770 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 203 | 203 | 770 | 770 |
| Omsättningstillgångar | 25 | 78 | 61 | 69 | 22 | 30 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 39 | 1 | 10 | 1 | 15 |
| Kundfordringar | 0 | 33 | – | – | 0 | 14 |
| Övriga fordringar | 1 | 6 | 1 | 10 | 1 | 1 |
| Kassa och bank | 25 | 39 | 60 | 59 | 21 | 15 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 25 | 78 | 264 | 273 | 792 | 800 |
| Eget kapital | 3 | −1 293 | −1 118 | −1 145 | −603 | −586 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | −117 | −1 413 | −1 238 | −1 265 | −723 | −706 |
| Balanserat resultat | −121 | −1 238 | −1 265 | −723 | −706 | −732 |
| Årets resultat | 4 | −175 | 27 | −542 | −17 | 25 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 284 | 1 304 | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 1 284 | 1 304 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 22 | 88 | 79 | 1 418 | 1 396 | 1 387 |
| Leverantörsskulder | 0 | 9 | – | 0 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 7 | – | – |
| Övriga skulder | 22 | 69 | 69 | 1 402 | 1 365 | 1 356 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 10 | 10 | 10 | 30 | 30 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −1 265 | −723 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 1 293 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På det nya året har styrelsen tagit beslut att avsluta verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom bolaget haft mer försäljning än föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 770 | 770 | 770 | 770 | 770 | 770 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 770 | 567 | 567 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 203 | – | 567 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STRANDGATAN 7, 185 32 VAXHOLM
- Registrerat
- 2000-05-08
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall tillhandahålla konsulttjänster företrädesvis inom media och telecom, förvalta aktier och andra värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 428-4006
- Astac Ventures AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-01
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget tillhandahåller konsulttjänster företrädesvis inom media och telecom, förvaltar aktier och andra värdepapper samt idkar därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Bolagets aktiekapital är till mer än hälften förbrukat. Kontrollbalansräkning har inte upprättats och styrelsen har drivit verksamheten under eget betalningsansvar. Styrelsen har tagit beslut att avveckla verksamheten.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.