sv SE SEK NORMALFORM 2020-07-01 2021-06-30 true 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id4']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id4']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF Not rapport om årsbokslut/årsredovisning, Rapport om [ARSREDOVISNING_ARSBOKSLUT] enligt Rex - Svensk standard för redovisningsuppdrag har upprättats av Srf Auktoriserad Redovisningskonsult: [AUKTREDKONSULT_SRF] ANNUAL_REPORT Inköp, fusion Inköp, fusion Marknadsvärde Marknadsvärde 556585-4899 2020-07-01 2021-06-30 556585-4899 2021-06-30 556585-4899 2019-07-01 2020-06-30 556585-4899 2020-06-30 556585-4899 2018-07-01 2019-06-30 556585-4899 2019-06-30 556585-4899 2017-07-01 2018-06-30 556585-4899 2018-06-30 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(8)
Årsredovisning
Mallart Uno Aktiebolag
556585-4899

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-07-01 - 2021-06-30.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 4
- Balansräkning 5
- Noter 7
- Underskrifter 8

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-11-09.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (8)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver i egen regi konsultrörelse inom marknadsföring samt förvaltning av andelar i intresseföretag, handel
med värdepapper och uthyrning av personal, företaget har sitt säte i Falun.

Företaget har sitt säte i Falun.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2007-2106 1907-2006 1807-1906 1707-1806
Nettoomsättning 368 119 126 184
Resultat efter finansiella poster -1 094 -816 -599 -515
Soliditet % 99 99 100 99

Verksamheten har under senare delen av året utökats med personaluthyrning.

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Reservfond Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 100 000 20 000 13 638 839 -816 343
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning -120 000
- Balanseras i ny räkning -816 343 816 343
- Fusionsdifferens -43 940
- Årets resultat -1 093 592
- Belopp vid årets utgång 100 000 20 000 12 658 556 -1 093 592
3 (8)

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 12 658 556
Årets resultat -1 093 592
Summa 11 564 964


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Utdelning -190 000
Balanseras i ny räkning 11 754 964
Summa 11 564 964
4 (8)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 367 697 119 298
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 367 697 119 298
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -40 081 -15 271
Övriga externa kostnader -203 114 -195 228
Personalkostnader 2 -1 201 595 -702 243
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -18 879 -23 379
Summa rörelsekostnader -1 463 669 -936 121
Rörelseresultat -1 095 972 -816 823
Finansiella poster
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 2 472 480
Räntekostnader och liknande resultatposter -92 0
Summa finansiella poster 2 380 480
Resultat efter finansiella poster -1 093 592 -816 343
Resultat före skatt -1 093 592 -816 343
Årets resultat -1 093 592 -816 343
5 (8)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 4 926 23 805
Summa materiella anläggningstillgångar 4 926 23 805
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 0 50 000
Andra långfristiga värdepappersinnehav 4 1 130 277 1 130 277
Summa finansiella anläggningstillgångar 1 130 277 1 180 277
Summa anläggningstillgångar 1 135 203 1 204 082
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 91 246 35 000
Övriga fordringar 2 814 1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 119 765 177 814
Summa kortfristiga fordringar 213 825 212 815
Kassa och bank
Kassa och bank 10 451 426 11 593 430
Summa kassa och bank 10 451 426 11 593 430
Summa omsättningstillgångar 10 665 251 11 806 245
SUMMA TILLGÅNGAR 11 800 454 13 010 327
6 (8)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 100 000 100 000
Reservfond 20 000 20 000
Summa bundet eget kapital 120 000 120 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 12 658 556 13 638 839
Årets resultat -1 093 592 -816 343
Summa fritt eget kapital 11 564 964 12 822 496
Summa eget kapital 11 684 964 12 942 496
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 8 262 16 228
Övriga skulder 66 364 18 736
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 40 864 32 867
Summa kortfristiga skulder 115 490 67 831
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 11 800 454 13 010 327
7 (8)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Materiella anläggningstillgångar

Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.

Företaget har inom ramen för det allmänna rådet valt att skriva av samtliga inventarier utifrån en schablonmässig
nyttjandeperiod på 5 år.

Procent År
Inventarier, verktyg och installationer 20 % 5 år

Tjänste- och entreprenaduppdrag

Tjänste- och entreprenaduppdrag till fast pris redovisas enligt huvudregeln.

Nyckeltalsdefinitioner

Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital
Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.

Not2Medelantalet anställda 2021-06-30 2020-06-30
Medelantalet anställda 2 1

Not3Inventarier, verktyg och installationer 2021-06-30 2020-06-30
Ingående anskaffningsvärden 271 896 271 896
Utgående anskaffningsvärden 271 896 271 896
Ingående avskrivningar -248 091 -224 712
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar -18 879 -23 379
Utgående avskrivningar -266 970 -248 091
Redovisat värde 4 926 23 805

Not4Andra långfristiga värdepappersinnehav 2021-06-30 2020-06-30
Ingående anskaffningsvärden 1 130 277 1 086 200
Inköp, fusion 0 44 077
Utgående anskaffningsvärden 1 130 277 1 130 277
Marknadsvärde 1 165 882 1 147 406

Not5Upplysning om koncern

Bolaget har tidigare ägts i sin helhet av Mallart Due AB, 556830-3563, under föregående år har moderbolaget
absorberats och tillgångar och skulder i sin helhet övertagits av Mallart Uno AB.
Även dotterbolaget Mallart Quattro AB, 556830-3597, har fusionerats.

8 (8)

Not6Rapport om årsredovisningen

Rapport om årsredovisningen enligt Rex - Svensk standard för redovisningsuppdrag har upprättats av Srf Auktoriserad
Redovisningskonsult:

Susanne Tigerstrand, Tigerstrands Redovisning AB


Not7Andra övriga upplysningar

Styrelsen bedömer att utbrottet av Covid 19 har inte påverkat bolagets verksamhet.