2021-01-01 2021-12-31 sv SE NORMALFORM SEK 556580-97942021-01-012021-12-31 556580-97942020-01-012020-12-31 556580-97942018-09-012019-12-31 556580-97942017-09-012018-08-31 556580-97942021-12-31 556580-97942020-12-31 556580-97942019-12-31 556580-97942018-08-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

SVEA Tandvård AB

 

556580-9794

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2021

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

SVEA Tandvård AB

Org.nr 556580-9794

1 (8)

 

 

 

 

 

Styrelsen för SVEA Tandvård AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021.

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

Förvaltningsberättelse

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

 

Verksamheten består i att äga och förvalta fastigheter och aktier samt därmed förenlig verksamhet.

 

Företaget har sitt säte i Arboga.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

 

Inget väsentligt att notera under räkenskapsåret.

 

Flerårsöversikt (tkr)

2021

2020

2018/19

2017/18

 

Nettoomsättning

0

0

0

0

 

Resultat efter finansiella poster

2 967

2 628

1 340

1 191

 

Soliditet (%)

86,6

71,7

56,9

54,0

 

 

 

 

 

 

 

 

Förändring av eget kapital

 

Aktie-

Uppskriv-

Reserv-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

ningsfond

fond

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

100 000

537 702

5 695

3 334 572

2 627 872

6 605 841

Disposition enligt beslut
av årets årsstämma:

 

 

 

 

 

 

Utdelning

 

 

 

-1 000 000

 

-1 000 000

Balanseras i ny räkning

 

 

 

2 627 872

-2 627 872

0

Avskrivning uppskrivning

 

3 236

 

-3 236

 

0

Årets resultat

 

 

 

 

2 967 170

2 967 170

Belopp vid årets utgång

100 000

540 938

5 695

4 959 208

2 967 170

8 573 011

 

 

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   4 959 208
årets vinst   2 967 170
  7 926 378

 

disponeras så att

till aktieägare utdelas   1 000 000
i ny räkning överföres   6 926 378
  7 926 378

 

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

 

 

 

SVEA Tandvård AB

Org.nr 556580-9794

2 (8)

 

 

 

 

 

Styrelsen anser att förslaget är förenligt med försiktighetsregeln i 17 kap. 3 § aktiebolagslagen enligt
följande redogörelse: Styrelsens uppfattning är att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
verksamhetens art, omfattning och risk ställer på storleken på det egna kapitalet, bolagets
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

SVEA Tandvård AB

Org.nr 556580-9794

 

 

3 (8)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

1

2021-01-01

-2021-12-31

2020-01-01

-2020-12-31

 

 

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

0

 

0

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Övriga externa kostnader

 

-3 194

 

-319 277

 

Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar

 

-25 890

 

-25 890

 

Summa rörelsekostnader

 

-29 084

 

-345 167

 

Rörelseresultat

 

-29 084

 

-345 167

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Resultat från andelar i koncernföretag

 

3 000 000

 

3 000 000

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-3 746

 

-26 961

 

Summa finansiella poster

 

2 996 254

 

2 973 039

 

Resultat efter finansiella poster

 

2 967 170

 

2 627 872

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

2 967 170

 

2 627 872

 

 

 

 

 

 

 

Årets resultat

 

2 967 170

 

2 627 872

 

SVEA Tandvård AB

Org.nr 556580-9794

 

 

4 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2021-12-31

2020-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Immateriella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Goodwill

2

0

 

0

 

Summa immateriella anläggningstillgångar

 

0

 

0

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Byggnader och mark

3

449 275

 

475 165

 

Inventarier, verktyg och installationer

4

0

 

0

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

449 275

 

475 165

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Andelar i koncernföretag

5

3 125 848

 

3 125 848

 

Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag

6

144 038

 

75 810

 

Andra långfristiga fordringar

7

863 860

 

863 860

 

Summa finansiella anläggningstillgångar

 

4 133 746

 

4 065 518

 

Summa anläggningstillgångar

 

4 583 021

 

4 540 683

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

 

2 622 734

 

1 922 284

 

Övriga fordringar

 

2 670 149

 

2 670 149

 

Summa kortfristiga fordringar

 

5 292 883

 

4 592 433

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

31 197

 

95 140

 

Summa kassa och bank

 

31 197

 

95 140

 

Summa omsättningstillgångar

 

5 324 080

 

4 687 573

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

9 907 101

 

9 228 256

 

 

 

 

 

 

 

SVEA Tandvård AB

Org.nr 556580-9794

 

 

5 (8)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2021-12-31

2020-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

100 000

 

100 000

 

Uppskrivningsfond

8

549 028

 

545 792

 

Reservfond

 

5 695

 

5 695

 

Summa bundet eget kapital

 

654 723

 

651 487

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

4 959 208

 

3 334 572

 

Årets resultat

 

2 967 170

 

2 627 872

 

Summa fritt eget kapital

 

7 926 378

 

5 962 444

 

Summa eget kapital

 

8 581 101

 

6 613 931

 

 

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

 

 

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

 

566 000

 

0

 

Summa långfristiga skulder

 

566 000

 

0

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

 

0

 

545 000

 

Skulder till koncernföretag

 

0

 

2 069 325

 

Övriga skulder

 

760 000

 

0

 

Summa kortfristiga skulder

 

760 000

 

2 614 325

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

9 907 101

 

9 228 256

 

 

 

 

 

 

 

SVEA Tandvård AB

Org.nr 556580-9794

6 (8)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Avskrivning

Tillämpade avskrivningstider:

 

Immateriella anläggningstillgångar

Goodwill

5 år

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

Byggnader

50 år

 

Inventarier, verktyg och installationer

5 år

 

 

 

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 2 Goodwill

 

2021-12-31

2020-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

1 200 000

1 200 000

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

1 200 000

1 200 000

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-1 200 000

-1 200 000

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-1 200 000

-1 200 000

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Not 3 Byggnader och mark

 

2021-12-31

2020-12-31

 

SVEA Tandvård AB

Org.nr 556580-9794

7 (8)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

159 000

159 000

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

159 000

159 000

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-75 525

-67 575

 

Årets avskrivningar

-7 950

-7 950

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-83 475

-75 525

 

 

 

 

 

Ingående uppskrivningar

391 690

409 630

 

Årets avskrivningar på uppskrivet belopp

-17 940

-17 940

 

Utgående ackumulerade uppskrivningar

373 750

391 690

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

449 275

475 165

 

 

 

 

 

 

 

 

Not 4 Inventarier, verktyg och installationer

 

2021-12-31

2020-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

1 891 930

1 891 930

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

1 891 930

1 891 930

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-1 891 930

-1 891 930

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-1 891 930

-1 891 930

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

0

0

 

 

 

 

 

 

Not 5 Andelar i koncernföretag

 

2021-12-31

2020-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

3 125 848

3 100 848

 

Inköp

 

25 000

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

3 125 848

3 125 848

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

3 125 848

3 125 848

 

 

 

 

 

 

Not 6 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag

 

2021-12-31

2020-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

75 810

22 563

 

Inköp

68 228

53 247

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

144 038

75 810

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

144 038

75 810

 

 

 

 

 

 

Not 7 Andra långfristiga fordringar

 

2021-12-31

2020-12-31

 

 

 

 

 

SVEA Tandvård AB

Org.nr 556580-9794

8 (8)

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

863 860

863 860

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

863 860

863 860

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

863 860

863 860

 

 

 

 

 

 

Not 8 Uppskrivningsfond

 

2021-12-31

2020-12-31

 

 

 

 

 

Belopp vid årets ingång

598 000

598 000

 

Nedskrivning av uppskrivet belopp

-206 310

-188 370

 

Uppskjuten skatt för uppskrivning

-17 940

-17 940

 

Belopp vid årets utgång

373 750

391 690

 

 

 

 

 

Uppskrivning av anläggningstillgångar förändrar ej anläggningarnas skattemässiga restvärde, och som en
konsekvens härav återläggs avskrivningarna på uppskrivningsbeloppet såsom ej avdragsgilla i
deklarationen.

 

 

Not 9 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Bolaget har sålt fastigheten.

 

 

Not 10 Ställda säkerheter

 

2021-12-31

2020-12-31

 

 

 

 

 

Företagsinteckning

2 000 000

2 000 000

 

Fastighetsinteckning

2 336 000

2 336 000

 

 

4 336 000

4 336 000