Sista versen 83586 AB
Omsättning 2022
6,0 mkr
Resultat efter fin. poster 2022
64 tkr
Årets resultat 2022
64 tkr
Eget kapital 2022
180 tkr
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 362 | 5 395 |
| Nettoomsättning | 6 006 | 5 044 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 21 | 62 |
| Övriga rörelseintäkter | 334 | 290 |
| Rörelsekostnader | 6 292 | 5 495 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 115 | 2 483 |
| Övriga externa kostnader | 621 | 788 |
| Personalkostnader | 2 483 | 2 153 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 71 |
| Rörelseresultat | 70 | −99 |
| Finansiella poster | −7 | −6 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 64 | −106 |
| Resultat före skatt | 64 | −106 |
| Årets resultat | 64 | −106 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 791 | 812 |
| Anläggningstillgångar | 144 | 216 |
| Materiella anläggningstillgångar | 144 | 216 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 144 | 216 |
| Omsättningstillgångar | 647 | 596 |
| Varulager m.m. | 83 | 62 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 83 | 62 |
| Kortfristiga fordringar | 519 | 501 |
| Kundfordringar | 33 | 144 |
| Övriga fordringar | 22 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 464 | 347 |
| Kassa och bank | 44 | 33 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 791 | 812 |
| Eget kapital | 180 | 116 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 80 | 16 |
| Balanserat resultat | 16 | 122 |
| Årets resultat | 64 | −106 |
| Långfristiga skulder | 10 | 47 |
| Skulder till kreditinstitut | 10 | 47 |
| Kortfristiga skulder | 601 | 649 |
| Skulder till kreditinstitut | 40 | 40 |
| Leverantörsskulder | 204 | 288 |
| Skatteskulder | 0 | 6 |
| Övriga skulder | 221 | 271 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 135 | 44 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 |
| Företagsinteckningar | 200 | 200 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Medel att disponera | 80 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 369 | 369 | 246 |
| Årets inköp | – | 123 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 225 | 153 | 81 |
| Årets avskrivningar | 72 | 71 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 1999-11-10
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2022-11-10)
- Årsstämma
- 2022-11-10
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Avesta kommun bedriver träningsverksamhet samt tävling med hästar inom travsporten och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2022 | 9 kB | Öppna |