Start › Stockholms län › Älvsjö
Consense AB
Utveckling10 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 342 | 1 165 | 1 969 | 2 252 | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 1 342 | 1 165 | 1 969 | 2 252 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 197 | 1 118 | 1 322 | 1 195 | 35 | 4 | 6 | 6 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 113 | 104 | 170 | 161 | 56 | 4 | 6 | 6 |
| Personalkostnader | 1 084 | 1 014 | 1 151 | 1 035 | −21 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 145 | 47 | 647 | 1 057 | −35 | −4 | −6 | −6 |
| Finansiella poster | 8 | 17 | 14 | 0 | 0 | −1 | 83 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 83 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 19 | 14 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | – | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 153 | 64 | 662 | 1 057 | −35 | −5 | 77 | −7 |
| Resultat före skatt | 153 | 64 | 662 | 1 057 | −35 | −5 | 77 | −7 |
| Skatt på årets resultat | 31 | 14 | 134 | 99 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 122 | 51 | 528 | 958 | −35 | −5 | 77 | −7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 905 | 1 052 | 1 637 | 1 434 | 298 | 519 | 703 | 1 000 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 960 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 960 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 960 |
| Omsättningstillgångar | 905 | 1 052 | 1 637 | 1 434 | 298 | 519 | 702 | 40 |
| Kortfristiga fordringar | 883 | 1 045 | 1 380 | 1 195 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Kundfordringar | 99 | 150 | 426 | 454 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 784 | 895 | 954 | 741 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 21 | 7 | 256 | 239 | 298 | 518 | 700 | 40 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 905 | 1 052 | 1 637 | 1 434 | 298 | 519 | 703 | 1 000 |
| Eget kapital | 734 | 930 | 1 257 | 1 066 | 298 | 516 | 698 | 996 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 684 | 880 | 1 207 | 1 016 | 248 | 466 | 648 | 946 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 562 | 829 | 679 | 58 | 282 | 471 | 571 | 953 |
| Årets resultat | 122 | 51 | 528 | 958 | −35 | −5 | 77 | −7 |
| Kortfristiga skulder | 171 | 122 | 380 | 368 | 0 | 3 | 5 | 5 |
| Leverantörsskulder | 3 | 2 | 3 | 13 | 5 | – | – | – |
| Skatteskulder | 65 | 61 | 218 | 143 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 100 | 57 | 157 | 208 | −8 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 325 | 317 | 378 | 337 | 190 | 184 | 177 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 325 | 317 | 378 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 016 | 248 | 466 | 648 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 413 | 1 413 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 1 413 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 1 413 | 1 413 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 1 | 960 | 1 770 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 128 | 128 | 128 | 128 |
| Försäljningar och utrangeringar | 128 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 128 | 128 | 128 | 128 |
| Återförda avskrivningar | 128 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- DUNKERSVÄGEN 9, 125 43 ÄLVSJÖ
- Registrerat
- 2000-04-18
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultation, projektledning och försäljning av IT- och mediaprodukter, bedriva inspelning, produktion, förläggning och utgivning av musik, multimedia, ljud och bild samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva handel med varor inom textil-, sko-, väsk-, sport- och fritidsbranschen samt idka därmed förenlig verksamhet. Äga och förvalta fast och lös egendom, äga och förvalta bolag, bedriva handel, förmedling och förvaltning av kapital, värdepapper, fastigheter, dock ej sådan verksamhet som kräver tillstånd från Finansinspektionen eller som avses i lag om bankrörelse eller kreditaktiebolag.
Bankgironummer
- 5550-0441
- CONSENSE AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-23
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolagets huvudsakliga verksamhet består av uthyrning av IT-konsulter samt försäljning och installation av IT-utrustning för kommunikationsnät, samt försäljning av aktiva och passiva komponenter för kommunikationsnät. Bolaget har sex bifirmor registrerade; Consense Communication, Consense Production, Consense Music Studio, Nordic Streetwear, Net Access Sweden och Sound Crew Sweden.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.