Genomsyn

Start › Östergötlands län › Vreta Kloster

Sjöviks Blommor AB

556573-7771AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2022-01-01 – 2022-12-31

Omsättning 2022
641 tkr
Resultat efter fin. poster 2022
23 tkr
Årets resultat 2022
23 tkr
Eget kapital 2022
174 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20222022: 641 tkr641 tkr20212021: 656 tkr656 tkr20202020: 515 tkr515 tkr20192019: 406 tkr406 tkr20182018: 391 tkr391 tkr20172017: 468 tkr468 tkr20162016: 1,6 mkr1,6 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 645681515406
Nettoomsättning 641656515406
Övriga rörelseintäkter 425––
Rörelsekostnader 622611486414
Handelsvaror 560544460370
Övriga externa kostnader 61642239
Personalkostnader –000
Av- och nedskrivningar 0344
Rörelseresultat 237029−7
Finansiella poster 0−15−20−22
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0152022
Resultat efter finansiella poster 23558−30
Resultat före skatt 23558−30
Årets resultat 23558−30

BalansräkningBelopp i tkr

Post2022202120202019
TILLGÅNGAR 674704644649
Anläggningstillgångar 1037
Materiella anläggningstillgångar 0037
Inventarier, verktyg och installationer 0037
Finansiella anläggningstillgångar 1–––
Andra långfristiga värdepappersinnehav 1–––
Omsättningstillgångar 674704641641
Varulager m.m. 550563575612
Råvaror och förnödenheter –563575612
Färdiga varor och handelsvaror 550–––
Kortfristiga fordringar 91407
Kundfordringar 611––
Övriga fordringar 33––
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter ––07
Kassa och bank 1141276622
EGET KAPITAL OCH SKULDER 674704644649
Eget kapital 1741519587
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 5431−25−33
Balanserat resultat 31−25−33−4
Årets resultat 23558−30
Långfristiga skulder –0300300
Skulder till kreditinstitut –0300300
Kortfristiga skulder 501553249262
Leverantörsskulder 912913
Övriga skulder 491542240236
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ––013
Ställda säkerheter 130130130130
Företagsinteckningar 130130130130

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2022202120202019
Medel att disponera –31−25–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 7777777777
Ackumulerade avskrivningar 7777747066
Årets avskrivningar 0344–

Om bolaget

Adress
SJÖVIK, 585 76 VRETA KLOSTER
Registrerat
1999-09-07
Bransch
Odling av plantskoleväxter i växthus

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska driva handelsträdgård samt idka därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022

Regelverk
K2
Säte
Östergötlands län, Linköpings kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2023-05-04
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget driver handelsträdgård med inriktning mot tulpaner och utplanteringsväxter. Bolaget strävar mot ökad service till konsument genom binderier och direktförsäljning. Företaget har sitt säte i Östergötlands län, Linköpings kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20228 kB Öppna
20218 kB Öppna
20208 kB Öppna