Start › Stockholms län › Tyresö
C Essén Holding AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 900 | 1 300 | 900 | 3 100 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 900 | 1 300 | 900 | 3 100 |
| Resultat efter finansiella poster | 900 | 1 300 | 900 | 3 100 |
| Resultat före skatt | 900 | 1 300 | 900 | 3 100 |
| Årets resultat | 900 | 1 300 | 900 | 3 100 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 202 | 10 099 | 10 099 | 10 099 |
| Anläggningstillgångar | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Andelar i koncernföretag | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Omsättningstillgångar | 202 | 99 | 99 | 99 |
| Kortfristiga fordringar | 103 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 103 | – | – | – |
| Kassa och bank | 98 | 99 | 99 | 99 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 202 | 10 099 | 10 099 | 10 099 |
| Eget kapital | 9 312 | 8 412 | 7 113 | 7 213 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Fritt eget kapital | 9 192 | 8 292 | 6 993 | 7 093 |
| Balanserat resultat | 8 292 | 6 993 | 6 093 | 3 993 |
| Årets resultat | 900 | 1 300 | 900 | 3 100 |
| Långfristiga skulder | 890 | 1 686 | 2 986 | 2 886 |
| Övriga skulder | 890 | 1 686 | 2 986 | 2 886 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för C Essén Holding AB för räkenskapsåret 2025-05-01 -- 2026-04-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av C Essén Holding ABs finansiella ställning per den 30 april 2026 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till C Essén Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för C Essén Holding AB för räkenskapsåret 2024-05-01 -- 2025-04-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av C Essén Holding ABs finansiella ställning per den 30 april 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till C Essén Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för C Essén Holding AB för räkenskapsåret 2023-05-01 -- 2024-04-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av C Essén Holding ABs finansiella ställning per den 30 april 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till C Essén Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
| Ackumulerade nedskrivningar | −5 000 | −5 000 | −5 000 | −5 000 |
Om bolaget
- Adress
- MEDIAVÄGEN 8, 135 48 TYRESÖ
- Registrerat
- 1999-06-14
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva grossistverksamhet och tillverkning av luftkonditioneringsaggregat, värmepumpar samt datakylaggregat och bedriva handel med värdepapper även som idka annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholms län, Tyresö kommun.
- Revision
- Ja
- Revisionsfirma
- Carlsson & Partners Revisionsbyrå AB
- Årsstämma
- 2026-10-13
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver holdingverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
C Essén Aktiebolag
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=C Essén Aktiebolag; Organisationsnummer=556105-7646; ForetagetsSate=Tyresö; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
C Essén Aktiebolag
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=C Essén Aktiebolag; Organisationsnummer=556105-7646; ForetagetsSate=Tyresö; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
C Essén Aktiebolag
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=C Essén Aktiebolag