Incito AB
556565-65181 (7)
Årsredovisning
Incito AB
Organisationsnummer:
556565-6518
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-06-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Incito AB
556565-65182 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolagets verksamhet är datakonsulttjänster inom program- och webbutveckling och därmed förenlig verksamhet. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Egna aktier |
| Exempel saknas |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 572 149 | 1 491 249 | 1 604 750 | 1 337 264 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 548 625 | 527 491 | 694 210 | 630 476 |
| Soliditet (%) | | 79 | 81 | 75 | 77 |
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Reservfond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 20 000 | 377 450 | 397 369 | 894 819 |
| Utdelning | | | -310 000 | | -310 000 |
| Balanseras i ny räkning | | | 397 369 | -397 369 | |
| Årets resultat | | | | 423 796 | 423 796 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 20 000 | 464 819 | 423 796 | 1 008 615 |
Incito AB
556565-65183 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 464 819 | | | |
| Årets resultat | | 423 796 | | | |
| Summa | | 888 615 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 320 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 568 615 | | | |
| Summa | | 888 615 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Incito AB
556565-65184 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 572 149 | 1 491 249 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 572 149 | 1 491 249 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -224 691 | -156 605 |
| Personalkostnader | | | 2 | -820 004 | -807 711 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 044 695 | -964 316 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 527 454 | 526 933 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 21 355 | 641 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -184 | -83 |
| Summa finansiella poster | | | | 21 171 | 558 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 548 625 | 527 491 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -7 991 | -17 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -7 991 | -17 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 540 634 | 510 491 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -116 838 | -113 122 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 423 796 | 397 369 |
Incito AB
556565-65185 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | | 990 000 | 990 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 990 000 | 990 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 990 000 | 990 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 146 844 | 171 000 |
| Övriga fordringar | | | | 16 576 | -418 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 163 420 | 170 582 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 166 781 | 958 729 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 166 781 | 958 729 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 330 201 | 1 129 311 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 320 201 | 2 119 311 |
Incito AB
556565-65186 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Reservfond | | | | 20 000 | 20 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 120 000 | 120 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 464 819 | 377 450 |
| Årets resultat | | | | 423 796 | 397 369 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 888 615 | 774 819 |
| Summa eget kapital | | | | 1 008 615 | 894 819 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 1 054 991 | 1 047 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 1 054 991 | 1 047 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | -45 046 | -48 763 |
| Övriga skulder | | | | 206 325 | 130 939 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 95 316 | 95 316 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 256 595 | 177 492 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 2 320 201 | 2 119 311 |
| | | | | |
Incito AB
556565-65187 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |