2022-01-01 2022-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 556565-10552022-01-012022-12-31 556565-10552021-01-012021-12-31 556565-10552020-01-012020-12-31 556565-10552019-01-012019-12-31 556565-10552022-12-31 556565-10552021-12-31 556565-10552020-12-31 556565-10552019-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

E4 Märsta 11:6 Projekt 1 AB

 

556565-1055

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-06-25.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

E4 Märsta 11:6 Projekt 1 AB

Org.nr 556565-1055

1 (6)

 

 

 

 

 

Styrelsen för E4 Märsta 11:6 Projekt 1 AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022.

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

Förvaltningsberättelse

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.

 

Företaget har sitt säte i Stockholm.

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2022

2021

2020

2019

 

Nettoomsättning

1 388

1 238

4 330

1 115

 

Resultat efter finansiella poster

670

222

1 275

-129

 

Soliditet (%)

40,0

37,9

27,7

12,8

 

 

 

 

 

 

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Reserv-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

fond

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

500 000

100 000

6 440 001

164 781

7 204 782

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

 

164 781

-164 781

0

Årets resultat

 

 

 

312 764

312 764

Belopp vid årets utgång

500 000

100 000

6 604 782

312 764

7 517 546

 

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   6 604 781
årets vinst   312 764
  6 917 545

 

disponeras så att

i ny räkning överföres   6 917 545
  6 917 545

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

E4 Märsta 11:6 Projekt 1 AB

Org.nr 556565-1055

 

 

2 (6)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2022-01-01

-2022-12-31

2021-01-01

-2021-12-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

1 387 939

 

1 237 501

 

Övriga rörelseintäkter

 

0

 

234

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

1 387 939

 

1 237 735

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Övriga externa kostnader

 

-76 119

 

-508 023

 

Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar

 

-312 213

 

-152 752

 

Summa rörelsekostnader

 

-388 332

 

-660 775

 

Rörelseresultat

 

999 607

 

576 960

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-329 973

 

-354 646

 

Summa finansiella poster

 

-329 973

 

-354 646

 

Resultat efter finansiella poster

 

669 634

 

222 314

 

 

 

 

 

 

 

Bokslutsdispositioner

 

 

 

 

 

Förändring av periodiseringsfonder

 

-220 000

 

0

 

Summa bokslutsdispositioner

 

-220 000

 

0

 

Resultat före skatt

 

449 634

 

222 314

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

-136 870

 

-57 533

 

Årets resultat

 

312 764

 

164 781

 

E4 Märsta 11:6 Projekt 1 AB

Org.nr 556565-1055

 

 

3 (6)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Byggnader och mark

2

17 335 036

 

17 647 249

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

17 335 036

 

17 647 249

 

 

 

 

 

 

 

Summa anläggningstillgångar

 

17 335 036

 

17 647 249

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

 

1 226 429

 

900 000

 

Övriga fordringar

 

173 583

 

0

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

9 946

 

9 701

 

Summa kortfristiga fordringar

 

1 409 958

 

909 701

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

483 494

 

468 343

 

Summa kassa och bank

 

483 494

 

468 343

 

Summa omsättningstillgångar

 

1 893 452

 

1 378 044

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

19 228 488

 

19 025 293

 

 

 

 

 

 

 

E4 Märsta 11:6 Projekt 1 AB

Org.nr 556565-1055

 

 

4 (6)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2022-12-31

2021-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

500 000

 

500 000

 

Reservfond

 

100 000

 

100 000

 

Summa bundet eget kapital

 

600 000

 

600 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

6 604 781

 

6 440 000

 

Årets resultat

 

312 764

 

164 781

 

Summa fritt eget kapital

 

6 917 545

 

6 604 781

 

Summa eget kapital

 

7 517 545

 

7 204 781

 

 

 

 

 

 

 

Obeskattade reserver

 

 

 

 

 

Periodiseringsfonder

 

220 000

 

0

 

Summa obeskattade reserver

 

220 000

 

0

 

 

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

3

 

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

 

10 896 490

 

11 355 298

 

Summa långfristiga skulder

 

10 896 490

 

11 355 298

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Skatteskulder

 

34 870

 

19 485

 

Övriga skulder

 

162 035

 

86 745

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

397 548

 

358 984

 

Summa kortfristiga skulder

 

594 453

 

465 214

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

19 228 488

 

19 025 293

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E4 Märsta 11:6 Projekt 1 AB

Org.nr 556565-1055

5 (6)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Avskrivning

Tillämpade avskrivningstider:

 

Byggnader

25 år

 

 

 

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 2 Byggnader och mark

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

18 352 044

5 798 510

 

Omklassificeringar

 

12 553 534

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

18 352 044

18 352 044

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-704 795

-552 043

 

Årets avskrivningar

-312 213

-152 752

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-1 017 008

-704 795

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

17 335 036

17 647 249

 

 

 

 

 

 

Not 3 Långfristiga skulder

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skulder som ska betalas senare än 5 år

8 602 450

9 061 258

 

 

8 602 450

9 061 258

 

 

 

 

 

E4 Märsta 11:6 Projekt 1 AB

Org.nr 556565-1055

6 (6)

 

 

 

 

 

 

Not 4 Ställda säkerheter

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Företagsinteckning

3 500 000

3 500 000

 

Fastighetsinteckning

11 570 000

11 570 000

 

 

15 070 000

15 070 000

 

 

 

 

 

 

 

Undertecknade försäkrar härmed att årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och god redovisningssed, att aktuella redovisningsnormer har tillämpats och att lämnade uppgifter
stämmer med faktiska förhållanden.