svSESEKNORMALFORM2019-05-012020-04-30true1#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF2#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'egennot2_1-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF3#xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb4_id11'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'egennot1_1-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF3#xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb4_id11'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'egennot1_1-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF1#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF4#xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotByggnaderMark-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF4#xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1'])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotByggnaderMark-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF5#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br_0_rb2_rb4')])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotTillgangarAvsattningarSkulderAvserFleraPoster-ref-ar-0')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF5#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br_1_rb2_rb4')])#xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotTillgangarAvsattningarSkulderAvserFleraPoster-ref-ar-1')])ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REFNot egen not 2, Moderbolaget är Dinners European AB, org. nr. 556328-0949, och äger 100 % av bolaget.
Av bolagets övriga externa kostnader / försäljning avser 35 % resp. 100 % företag inom koncernen.ANNUAL_REPORTNot egen not 1, Lämnade koncernbidragANNUAL_REPORTNot egen not 1, Lämnade koncernbidragANNUAL_REPORTNot egen not 1, SummaANNUAL_REPORTNot egen not 1, SummaANNUAL_REPORT556561-10422019-05-012020-04-30556561-10422020-04-30556561-10422018-05-012019-04-30556561-10422019-04-30556561-10422017-05-012018-04-30556561-10422018-04-30556561-10422016-05-012017-04-30556561-10422017-04-30iso4217:SEKxbrli:purese-k2-type:AntalAnstalldaxbrli:shares
1(8)
Årsredovisning
Rastrada Vägrestauranger Aktiebolag
556561-1042
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-05-01 - 2020-04-30.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2020-10-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (8)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget äger en fastighet i Ödeshög. Fastigheten hyrs ut till koncernbolaget Dinners Östgötaporten AB
som bedriver restaurangverksamhet i fastigheten.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
1905-2004
1805-1904
1705-1804
1605-1704
Nettoomsättning
2 002
2 639
2 599
2 224
Resultat efter finansiella poster
611
1 216
1 633
807
Soliditet %
19
33
28
29
Kassalikviditet %
4616
388
324
1423
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Reservfond
Balanserat resultat
Årets resultat
- Belopp vid årets ingång
120 000
15 000
1 264 461
11 982
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
11 982
-11 982
- Årets resultat
8 474
- Belopp vid årets utgång
120 000
15 000
1 276 442
8 474
Totalt
- Belopp vid årets ingång
1 411 443
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
0
- Årets resultat
8 474
- Belopp vid årets utgång
1 419 916
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
3 (8)
Balanserat resultat
1 276 442
Årets resultat
8 474
Summa
1 284 916
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Not2Koncernförhållande
Moderbolaget är Dinners European AB, org. nr. 556328-0949, och äger 100 % av bolaget.
Av bolagets övriga externa kostnader / försäljning avser 35 % resp. 100 % företag inom koncernen.
Not3Bokslutsdispositioner
2020-04-30
2019-04-30
Lämnade koncernbidrag
-600 000
-1 200 000
Summa
-600 000
-1 200 000
Not4Byggnader och mark
2020-04-30
2019-04-30
Ingående anskaffningsvärden
7 780 142
7 780 142
Utgående anskaffningsvärden
7 780 142
7 780 142
Ingående avskrivningar
-4 241 002
-4 021 910
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-219 091
-219 092
Utgående avskrivningar
-4 460 093
-4 241 002
Redovisat värde
3 320 049
3 539 140
Taxeringsvärden byggnader 7 000 000
Taxeringsvärden mark 491 000
Not5Tillgångar, avsättningar och skulder som avser flera poster
Företagets banklån som uppgår till 6 058 445 kr har delats upp på följande poster i balansräkningen.