Wallenstam Industri AB
556559-39681 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Industri AB
Organisationsnummer:
556559-3968
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg, Västra Götalands län
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Industri AB
556559-39682 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 0 | 728 | 4 457 | 1 056 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 552 883 037 | -552 882 965 | 50 072 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 473 253 300 | | 473 253 300 |
| Balanseras i ny räkning | | -552 882 965 | 552 882 965 | 0 |
| Årets resultat | | | -473 253 325 | -473 253 325 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 473 253 372 | -473 253 325 | 50 047 |
Wallenstam Industri AB
556559-39683 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 473 253 372 | | | |
| Årets resultat | | -473 253 325 | | | |
| Medel att disponera | | 47 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 47 | | | |
| Summa | | 47 | | | |
| | | | | |
Wallenstam Industri AB
556559-39684 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 2 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 1 247 | 729 553 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 247 | 729 553 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -253 | 728 053 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 86 372 748 | 119 332 327 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -559 625 820 | -672 943 346 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -473 253 072 | -553 611 019 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -473 253 325 | -552 882 966 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -473 253 325 | -552 882 966 |
Wallenstam Industri AB
556559-39685 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 131 | 131 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 49 916 | 49 941 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 50 047 | 50 072 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 50 047 | 50 072 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 50 047 | 50 072 |
Wallenstam Industri AB
556559-39686 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 473 253 372 | 552 883 037 |
| Årets resultat | | | | -473 253 325 | -552 882 965 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 47 | 72 |
| Summa eget kapital | | | | 50 047 | 50 072 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 50 047 | 50 072 |
| | | | | |
Wallenstam Industri AB
556559-39687 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 1 247 | 729 553 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 131 | 131 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 131 | 131 |
| | | | | |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 49 941 | 65 194 907 |
| Tillkommande fordringar | | | | 311 | 726 332 |
| Reglerade fordringar | | | | -336 | -65 871 298 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 49 916 | 49 941 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 49 916 | 49 941 |