Wallenstam Industri AB
556559-39681 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Industri AB
Organisationsnummer:
556559-3968
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg, Västra Götalands län
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Industri AB
556559-39682 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i koncernföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 1 056 | 1 324 | 307 | -3 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 29 | 197 811 434 | 197 861 463 |
| Utdelning | | -197 811 400 | | -197 811 400 |
| Balanseras i ny räkning | | 197 811 434 | -197 811 434 | 0 |
| Årets resultat | | | 475 500 573 | 475 500 573 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 64 | 475 500 573 | 475 550 637 |
Wallenstam Industri AB
556559-39683 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 64 | | | |
| Årets resultat | | 475 500 573 | | | |
| Summa | | 475 500 637 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 475 500 600 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 37 | | | |
| Summa | | 475 500 637 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Industri AB
556559-39684 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 809 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 1 056 877 | 1 325 327 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 057 686 | 1 325 327 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 056 186 | 1 323 827 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 559 801 519 | 327 825 605 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -85 357 132 | -131 337 998 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 474 444 387 | 196 487 607 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 475 500 573 | 197 811 434 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 475 500 573 | 197 811 434 |
Wallenstam Industri AB
556559-39685 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 132 | 124 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 475 550 505 | 197 861 339 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 475 550 637 | 197 861 463 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 475 550 637 | 197 861 463 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 475 550 637 | 197 861 463 |
Wallenstam Industri AB
556559-39686 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 64 | 29 |
| Årets resultat | | | | 475 500 573 | 197 811 434 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 475 500 637 | 197 811 463 |
| Summa eget kapital | | | | 475 550 637 | 197 861 463 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 475 550 637 | 197 861 463 |
| | | | | |
Wallenstam Industri AB
556559-39687 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 1 056 877 | 1 325 327 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 124 | 124 |
| Inköp | | | | 10 | 0 |
| Försäljningar | | | | -2 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 132 | 124 |
| | | | | |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 197 861 339 | 199 113 705 |
| Tillkommande fordringar | | | | 475 501 326 | 197 813 059 |
| Reglerade fordringar | | | | -197 812 160 | -199 065 425 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 475 550 505 | 197 861 339 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 475 550 505 | 197 861 339 |