Wallenstam Industri AB
556559-39681 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Industri AB
Organisationsnummer:
556559-3968
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Industri AB
556559-39682 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i koncernföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 1 324 | 307 | -3 | 2 944 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 260 | 199 063 569 | 199 113 829 |
| Utdelning | | -199 063 800 | | -199 063 800 |
| Balanseras i ny räkning | | 199 063 569 | -199 063 569 | 0 |
| Årets resultat | | | 197 811 434 | 197 811 434 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 29 | 197 811 434 | 197 861 463 |
Wallenstam Industri AB
556559-39683 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 29 | | | |
| Årets resultat | | 197 811 434 | | | |
| Summa | | 197 811 463 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 197 811 400 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 63 | | | |
| Summa | | 197 811 463 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Industri AB
556559-39684 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | 59 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 1 325 327 | 308 367 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 325 327 | 308 426 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 323 827 | 306 926 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 327 825 605 | 312 494 224 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -131 337 998 | -113 737 581 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 196 487 607 | 198 756 643 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 197 811 434 | 199 063 569 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 197 811 434 | 199 063 569 |
Wallenstam Industri AB
556559-39685 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 124 | 124 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 197 861 339 | 199 113 705 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 197 861 463 | 199 113 829 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 197 861 463 | 199 113 829 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 197 861 463 | 199 113 829 |
Wallenstam Industri AB
556559-39686 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 29 | 260 |
| Årets resultat | | | | 197 811 434 | 199 063 569 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 197 811 463 | 199 063 829 |
| Summa eget kapital | | | | 197 861 463 | 199 113 829 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 197 861 463 | 199 113 829 |
| | | | | |
Wallenstam Industri AB
556559-39687 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 1 325 327 | 308 367 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 124 | 7 125 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | 0 | -7 001 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 124 | 124 |
| | | | | |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 199 113 705 | 45 861 134 |
| Lämnade lån | | | | 197 813 059 | 199 074 711 |
| Årets amorteringar | | | | -199 065 425 | -45 822 140 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 197 861 339 | 199 113 705 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 197 861 339 | 199 113 705 |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |