Wallenstam Industri AB
556559-39681 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Industri AB
Organisationsnummer:
556559-3968
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Industri AB
556559-39682 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i koncernföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 | 2017-01-01 -2017-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 307 | -3 | 2 944 | 3 412 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 190 817 877 | -144 999 618 | 45 868 259 |
| Utdelning | | -45 817 999 | | -45 817 999 |
| Balanseras i ny räkning | | -144 999 618 | 144 999 618 | 0 |
| Årets resultat | | | 199 063 569 | 199 063 569 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 260 | 199 063 569 | 199 113 829 |
Wallenstam Industri AB
556559-39683 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 260 | | | |
| Årets resultat | | 199 063 569 | | | |
| Summa | | 199 063 829 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 199 063 800 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 29 | | | |
| Summa | | 199 063 829 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Industri AB
556559-39684 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 59 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 308 367 | 911 |
| Summa finansiella poster | | | | 308 426 | 911 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 306 926 | -2 839 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 312 494 224 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -113 737 581 | -144 996 779 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 198 756 643 | -144 996 779 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 199 063 569 | -144 999 618 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 199 063 569 | -144 999 618 |
Wallenstam Industri AB
556559-39685 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 124 | 7 125 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 199 113 705 | 45 861 134 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 199 113 829 | 45 868 259 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 199 113 829 | 45 868 259 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 199 113 829 | 45 868 259 |
Wallenstam Industri AB
556559-39686 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 260 | 190 817 877 |
| Årets resultat | | | | 199 063 569 | -144 999 618 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 199 063 829 | 45 818 259 |
| Summa eget kapital | | | | 199 113 829 | 45 868 259 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 199 113 829 | 45 868 259 |
| | | | | |
Wallenstam Industri AB
556559-39687 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2020-01-01 - 2020-12-31 | 2019-01-01 - 2019-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 308 367 | 911 |
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 7 125 | 7 125 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -7 001 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 124 | 7 125 |
| | | | | |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 45 861 134 | 52 847 |
| Lämnade lån | | | | 199 074 711 | 236 644 117 |
| Årets amorteringar | | | | -45 822 140 | -190 835 830 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 199 113 705 | 45 861 134 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 199 113 705 | 45 861 134 |
| | | | | |