Wallenstam Industri AB
556559-39681 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Industri AB
Organisationsnummer:
556559-3968
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Industri AB
556559-39682 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i koncernföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -3 | 2 944 | 3 412 | 3 596 |
| Soliditet (%) | | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 835 740 029 | -835 730 057 | 59 972 |
| Utdelning | | -9 000 | | -9 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -835 730 057 | 835 730 057 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 190 816 905 | | 190 816 905 |
| Årets resultat | | | -144 999 618 | -144 999 618 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 190 817 877 | -144 999 618 | 45 868 259 |
Wallenstam Industri AB
556559-39683 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 190 817 877 | | | |
| Årets resultat | | -144 999 618 | | | |
| Summa | | 45 818 259 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 45 818 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 259 | | | |
| Summa | | 45 818 259 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Industri AB
556559-39684 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 2 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 750 | -7 512 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 750 | -7 512 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 750 | -7 512 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 911 | 2 951 837 |
| Summa finansiella poster | | | | 911 | 2 951 837 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -2 839 | 2 944 325 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 0 | 956 357 844 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -144 996 779 | -1 795 032 226 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -144 996 779 | -838 674 382 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -144 999 618 | -835 730 057 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -144 999 618 | -835 730 057 |
Wallenstam Industri AB
556559-39685 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 7 125 | 7 125 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 45 861 134 | 52 847 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 45 868 259 | 59 972 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 45 868 259 | 59 972 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 45 868 259 | 59 972 |
Wallenstam Industri AB
556559-39686 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 190 817 877 | 835 740 029 |
| Årets resultat | | | | -144 999 618 | -835 730 057 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 45 818 259 | 9 972 |
| Summa eget kapital | | | | 45 868 259 | 59 972 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 45 868 259 | 59 972 |
| | | | | |
Wallenstam Industri AB
556559-39687 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2019-01-01 - 2019-12-31 | 2018-01-01 - 2018-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 911 | 2 951 837 |
|
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 7 125 | 7 126 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | 0 | -1 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 7 125 | 7 125 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 7 125 | 7 125 |
|
| | | | | |
Wallenstam Industri AB
556559-39688 (8)
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 52 847 | 169 992 892 |
| Lämnade lån | | | | 236 644 117 | 714 012 754 |
| Årets amorteringar | | | | -190 835 830 | -883 952 799 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 45 861 134 | 52 847 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 45 861 134 | 52 847 |
|
| | | | | |