Genomsyn

Start › Västernorrlands län › Härnösand

Nordiska Qigong Skolan AB

556554-6164AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
136 tkr
Resultat efter fin. poster 2026
13 tkr
Årets resultat 2026
13 tkr
Eget kapital 2026
544 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20262026: 136 tkr136 tkr20252025: 102 tkr102 tkr20242024: 233 tkr233 tkr20232023: 290 tkr290 tkr20222022: 332 tkr332 tkr20212021: 200 tkr200 tkr20202020: 180 tkr180 tkr20192019: 150 tkr150 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 136102233290332200
Nettoomsättning 136102233290332200
Rörelsekostnader 294386427358387236
Övriga externa kostnader 209203230156132168
Personalkostnader 4614515815821023
Av- och nedskrivningar 393939454545
Rörelseresultat −157−284−194−69−55−36
Finansiella poster 17022925466700
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 16822725466700
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 220000
Räntekostnader och liknande resultatposter 000000
Resultat efter finansiella poster 13−5560−315−36
Resultat före skatt 13−5560−315−36
Årets resultat 13−5560−315−36

BalansräkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
TILLGÅNGAR 6146197488329971 029
Anläggningstillgångar 442513614716795871
Materiella anläggningstillgångar 87126165203248294
Inventarier, verktyg och installationer ––00713
Förbättringsutgifter på annans fastighet 87126165203242281
Finansiella anläggningstillgångar 355387449513547577
Andra långfristiga värdepappersinnehav 355387449513547577
Omsättningstillgångar 172107134116201158
Kortfristiga fordringar 202223532443
Kundfordringar ––015220
Övriga fordringar 202223382223
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 000–––
Kassa och bank 1528411063177115
EGET KAPITAL OCH SKULDER 6146197488329971 029
Eget kapital 544531586526529514
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 424411466406409394
Balanserat resultat 411466412409394430
Årets resultat 13−5554−315−36
Långfristiga skulder 2468122172322428
Övriga skulder 2468122172322428
Kortfristiga skulder 47203913414686
Leverantörsskulder 03–0109
Övriga skulder 2922839687
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 181511956870

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-30
Anskaffningsvärde 355387449513547577577
Försäljningar och utrangeringar 32635934300–
Omklassificeringar –0−40–––

Förbättringsutgifter på annans fastighet

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-30
Anskaffningsvärde 774774774774774774774
Ackumulerade avskrivningar 687648610571532494455
Årets avskrivningar 393939393939–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-30
Anskaffningsvärde 598598598598579
Årets inköp ––020–
Ackumulerade avskrivningar 598598592585579
Årets avskrivningar 0777–

Om bolaget

Adress
NORRA KYRKOGATAN 8, 871 31 HÄRNÖSAND
Registrerat
1998-04-02
Bransch
Annan övrig utbildning

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utbildning i kinesisk kultur, Tai Chi, traditionell kinesisk medicin, akupressur, klassisk kinesisk massage och Qigong terapi, försäljning av kinesiska produkter tillhörande utbildningen, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Härnösand
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-30
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget registrerades 1998 och bedriver sedan dess utbildning i kinesisk kultur, traditionell kinesisk medicin samt akupressur, massage och qigongterapi. Därutöver förekommer viss försäljning av verksamhetsrelaterade produkter. Företaget har sitt säte i Härnösand .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20269 kB Öppna
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna