Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09051 (7)
Årsredovisning
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
Organisationsnummer:
556551-0905
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Järpen
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09052 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver utveckling och försäljning av programvaror. Företagets säte är Åre. Bolaget äger 100% av aktierna i Åre Software AB, org nr 556529-2397. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 99 | 101 | 97 | 96 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 118 | 109 | 155 | 109 |
| Soliditet (%) | | 87,1 | 84,4 | 89,2 | 85 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 12 708 | 64 399 | 177 107 |
| Balanseras i ny räkning | | 64 399 | -64 399 | 0 |
| Årets resultat | | | 70 404 | 70 404 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 77 107 | 70 404 | 247 511 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 77 107 | | | |
| Årets resultat | | 70 404 | | | |
| Summa | | 147 511 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 147 511 | | | |
| Summa | | 147 511 | | | |
| | | | | |
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09053 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 98 590 | 100 779 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 98 590 | 100 779 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -9 379 | -11 060 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -9 379 | -11 060 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 89 211 | 89 719 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 13 827 | 19 288 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 14 767 | 29 |
| Summa finansiella poster | | | | 28 594 | 19 317 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 117 805 | 109 036 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -29 000 | -27 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -29 000 | -27 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 88 805 | 82 036 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -18 401 | -17 637 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 70 404 | 64 399 |
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09054 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | 2 | 0 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 3 | 164 000 | 164 000 |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 4 | 13 827 | 19 287 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 177 827 | 183 287 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 177 827 | 183 287 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 18 151 | 23 838 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 18 151 | 23 838 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 183 072 | 72 681 |
| Summa kassa och bank | | | | 183 072 | 72 681 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 201 223 | 96 519 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 379 050 | 279 806 |
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09055 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 77 107 | 12 708 |
| Årets resultat | | | | 70 404 | 64 399 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 147 511 | 77 107 |
| Summa eget kapital | | | | 247 511 | 177 107 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 104 000 | 75 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 104 000 | 75 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 3 168 | 3 417 |
| Övriga skulder | | | | 16 371 | 16 282 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 8 000 | 8 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 27 539 | 27 699 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 5 | 379 050 | 279 806 |
| | | | | |
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09056 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. Bolaget är moderbolag, men med stöd av ÅRL 7 kap 3 § upprättas inte någon koncernredovisning. |
| Not 2. Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 110 494 | 110 494 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 110 494 | 110 494 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -110 494 | -110 494 |
| Utgående avskrivningar | | | | -110 494 | -110 494 |
| | | | | |
| Not 3. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 485 000 | 485 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 485 000 | 485 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -321 000 | -321 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -321 000 | -321 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 164 000 | 164 000 |
| Not 4. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 19 287 | 47 198 |
| Inköp | | | | 13 827 | 19 287 |
| Försäljningar | | | | -19 287 | -47 198 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 13 827 | 19 287 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 13 827 | 19 287 |
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09057 (7)
| Not 5. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Företaget har inga ställda panter. |
| Enligt styrelsens bedömning har företaget inga eventualförpliktelser. |