Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09051 (7)
Årsredovisning
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
Organisationsnummer:
556551-0905
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09052 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver utveckling och försäljning av programvaror. Företagets säte är Åre. Bolaget äger 100% av aktierna i Åre Software AB, org nr 556529-2397. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 | 2017-01-01 -2017-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 101 | 97 | 96 | 95 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 109 | 155 | 109 | 126 |
| Soliditet (%) | | 84,4 | 89,2 | 85 | 75 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 4 513 | 108 195 | 212 708 |
| Utdelning | | | -100 000 | -100 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 8 195 | -8 195 | 0 |
| Årets resultat | | | 64 399 | 64 399 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 12 708 | 64 399 | 177 107 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 12 708 | | | |
| Årets resultat | | 64 399 | | | |
| Summa | | 77 107 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 77 107 | | | |
| Summa | | 77 107 | | | |
| | | | | |
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09053 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 100 779 | 96 982 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 100 779 | 96 982 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -11 060 | -28 860 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -11 060 | -28 860 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 89 719 | 68 122 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 19 288 | 47 198 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 40 000 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 29 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 19 317 | 87 198 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 109 036 | 155 320 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -27 000 | -28 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -27 000 | -28 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 82 036 | 127 320 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -17 637 | -19 125 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 64 399 | 108 195 |
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09054 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | 2 | 0 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 3 | 164 000 | 164 000 |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 4 | 19 287 | 47 198 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 183 287 | 211 198 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 183 287 | 211 198 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 23 838 | 11 121 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 23 838 | 11 121 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 72 681 | 58 523 |
| Summa kassa och bank | | | | 72 681 | 58 523 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 96 519 | 69 644 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 279 806 | 280 842 |
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09055 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 12 708 | 4 513 |
| Årets resultat | | | | 64 399 | 108 195 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 77 107 | 112 708 |
| Summa eget kapital | | | | 177 107 | 212 708 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 75 000 | 48 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 75 000 | 48 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 3 417 | 241 |
| Övriga skulder | | | | 16 282 | 11 893 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 8 000 | 8 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 27 699 | 20 134 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 5 | 279 806 | 280 842 |
| | | | | |
Fokusera IT-lösningar Sverige Aktiebolag
556551-09056 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. Bolaget är moderbolag, men med stöd av ÅRL 7 kap 3 § upprättas inte någon koncernredovisning. |
| Not 2. Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 110 494 | 110 494 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 110 494 | 110 494 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -110 494 | -110 494 |
| Utgående avskrivningar | | | | -110 494 | -110 494 |
| | | | | |
| Not 3. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 485 000 | 485 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 485 000 | 485 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -321 000 | -361 000 |
| Återförda nedskrivningar | | | | 0 | 40 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -321 000 | -321 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 164 000 | 164 000 |
| | | | | |
| Not 4. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 47 198 | 19 702 |
| Inköp | | | | 19 287 | 47 198 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -47 198 | -19 702 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 19 287 | 47 198 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 19 287 | 47 198 |
| | | | | |
| Not 5. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Företaget har inga ställda panter. |
| Enligt styrelsens bedömning har företaget inga eventualförpliktelser. |