Genomsyn

Start › Hallands län › Vessigebro

Barbados Music Aktiebolag

556550-9006AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
46 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−127 tkr
Årets resultat 2025
−127 tkr
Eget kapital 2025
104 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 46 tkr46 tkr20242024: 76 tkr76 tkr20232023: 14 tkr14 tkr20222022: 41 tkr41 tkr20212021: 80 tkr80 tkr20202020: 323 tkr323 tkr20192019: 928 tkr928 tkr20182018: 941 tkr941 tkr20172017: 1,0 mkr1,0 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 7219714165375369929
Nettoomsättning 4676144180323928
Övriga rörelseintäkter 261210124295461
Rörelsekostnader 1981031751802094621 014
Handelsvaror ––01569216
Övriga externa kostnader 198100163139163269554
Personalkostnader 00101261187
Av- och nedskrivningar 031225286357
Övriga rörelsekostnader ––015–00
Rörelseresultat −12694−161−15166−93−86
Finansiella poster −1000−1−3101
Resultat från andelar i koncernföretag –––––0100
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 010––01
Räntekostnader och liknande resultatposter 1100130
Resultat efter finansiella poster −12794−162−15166−9616
Bokslutsdispositioner –0460−4610048
Förändring av periodiseringsfonder –0460−46048
Erhållna koncernbidrag ––––01000
Resultat före skatt −12794−115−15119463
Skatt på årets resultat –––03010
Årets resultat −12794−115−1590363

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 204350257538641276395
Anläggningstillgångar 0100103115171200199
Materiella anläggningstillgångar 003157110099
Inventarier, verktyg och installationer 003157110099
Finansiella anläggningstillgångar 0100100100100100100
Andelar i koncernföretag 0100100100100100100
Omsättningstillgångar 20425015442347076197
Varulager m.m. ––091078
Färdiga varor och handelsvaror ––091078
Kortfristiga fordringar 556377391860110
Kundfordringar ––01701068
Övriga fordringar 31773000
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 5262020185142
Kassa och bank 14918777374442979
EGET KAPITAL OCH SKULDER 204350257538641276395
Eget kapital 104231137252267177234
Bundet eget kapital 120120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100100
Reservfond 20202020202020
Fritt eget kapital −161111713214757114
Balanserat resultat 11117147147575451
Årets resultat −12794−130−1590363
Obeskattade reserver ––04646––
Periodiseringsfonder ––04646––
Kortfristiga skulder 10111912023932798161
Leverantörsskulder 671222658
Skulder till koncernföretag 341181181181187773
Skatteskulder ––0303117
Övriga skulder 00014171423
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ––07515900

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Medel att disponera ––––14757–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

På grund av rådande omständigheter i samhället, såsom krig i Europa samt hög inflation och lågkonjunktur i Sverige, har bolaget valt att minska sin verksamhet väsentligt och fokusera på arbete gällande låtskrivande och studioinspelningar.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Coronaviruset -Covid 19 har fortsatt att påverka samhället i stort, och så även Barbados Music AB, med dotterbolag Barbados Orkester AB, 556567-5484. I december 2021 kom nya restriktioner, i samband med Omikron-variantens framfart och smittspridning.Restriktionerna innebar återigen begränsningar i storlek på sällskap och öppettider, vilket slår hårt mot bl.a. restaurang- och nöjesbranschen.Bolaget har minimerat sina kostnader, och vidtagit de åtgärder man kunnat för att hålla såväl likvidiet som det egna kapitalet intakt. Vid tid för bolagets stämma har Regeringen fattat beslut att upphäva de restriktioner som hittills begränsat samhället, vilket gör att bolaget har goda förhoppningar om att kunna återuppta sin verksamhet under vår/sommar 2022.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Coronaviruset -Covid 19 fortsätter att påverka samhället i stort och så även Barbados Music AB med dotterbolag Barbados Orkester, 556567-5484. I november 2020 kom nya restriktioner som begränsar storlek på sällskap ytterligare, något som slog hårt mot nöjesbranschen bl.a. De planerade julshower m.m. som skulle framförts under november-december 2020 fick ställas in. Bolaget upplever en hård press på såväl likviditet som resultat under hösten/vintern 2020, fortsatta åtgärder sätts därmed in kontinuerligt. Detta i form av fokus på minskade kostnader samt ansökan av omställningsstöd för de perioder där omsättningstappet når upp till de satta gränserna. Bolaget har en god förhoppning att verksamheten ska kunna drivas vidare efter Coronapandemins avtagande. Man ser ljust på framtiden och bedömer att det kommer finnas en stor efterfrågan på konserter, festivaler m.m.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-312018-08-31
Anskaffningsvärde 0100100100100100100100
Försäljningar och utrangeringar 100–––––––

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-312019-08-312018-08-31
Anskaffningsvärde 942 7642 7642 7642 8282 8282 9292 870
Årets inköp –––––6459–
Försäljningar och utrangeringar 2 670––64–165––
Ackumulerade avskrivningar 942 7642 7612 7502 7572 7292 8312 774
Årets avskrivningar 031225286357–
Återförda avskrivningar 2 670––32–165––

Om bolaget

Adress
GÖDEBY 53, 311 65 VESSIGEBRO
Registrerat
1998-01-14
Bransch
Scenkonst

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva musikproduktion och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5936-5916
BARBADOS MUSIC AB
kontrollerat 2026-10-04

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Partille
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-28
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av musikproduktion. Företaget har sitt säte i Partille .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20239 kB Öppna
202210 kB Öppna
202110 kB Öppna
202010 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Direkta dotterföretag