Genomsyn

Start › Stockholms län › Nacka

Visdomstanden AB

556549-1387AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
4,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
31 tkr
Årets resultat 2025
59 tkr
Eget kapital 2025
864 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 4,1 mkr4,1 mkr20242024: 4,9 mkr4,9 mkr2023-122023-12: 3,1 mkr3,1 mkr2023-042023-04: 4,2 mkr4,2 mkr2022-122022-12: 4,2 mkr4,2 mkr2022-042022-04: 2,7 mkr2,7 mkr20212021: 2,6 mkr2,6 mkr20202020: 3,2 mkr3,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023-122023-042022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 4 1914 9313 0754 1913 231
Nettoomsättning 4 1094 8993 0754 1652 725
Övriga rörelseintäkter 8232026506
Rörelsekostnader 4 1764 7893 0933 6812 972
Råvaror och förnödenheter 729––––
Handelsvaror –864723684304
Övriga externa kostnader 1 0811 3376771 044888
Personalkostnader 2 1412 3411 6031 7911 617
Av- och nedskrivningar 22523290163163
Övriga rörelsekostnader 015–––
Rörelseresultat 15142−17510259
Finansiella poster 1621−7−14−9
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 1930–––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 10100
Räntekostnader och liknande resultatposter 387149
Resultat efter finansiella poster 31164−24496250
Bokslutsdispositioner 58030−1300
Förändring av periodiseringsfonder 58030−1300
Resultat före skatt 891646366250
Skatt på årets resultat 3147118563
Årets resultat 59116−5281187

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023-122023-042022
TILLGÅNGAR 1 4521 7191 8651 9631 693
Anläggningstillgångar 9981 2141 2771 1751 337
Immateriella anläggningstillgångar 35139258312416
Koncessioner, patent, licenser och liknande 35139258312416
Materiella anläggningstillgångar 440512386354413
Inventarier, verktyg och installationer 22827512475108
Förbättringsutgifter på annans fastighet 212237263280305
Finansiella anläggningstillgångar 524563633508508
Andra långfristiga värdepappersinnehav 524563633508508
Omsättningstillgångar 454505588788356
Kortfristiga fordringar 287328303268148
Kundfordringar 2051989155
Övriga fordringar 8483414546
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1831942013247
Kassa och bank 166177285520208
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 4521 7191 8651 9631 693
Eget kapital 8649061 0391 244963
Bundet eget kapital 120120120120120
Aktiekapital 100100100100100
Reservfond 2020202020
Fritt eget kapital 7447869191 124843
Balanserat resultat 686669924843656
Årets resultat 59116−5281187
Obeskattade reserver 13018818821888
Periodiseringsfonder 13018818821888
Långfristiga skulder 1742898362253
Skulder till kreditinstitut ––062146
Övriga skulder 174289830107
Kortfristiga skulder 284336555439390
Skulder till kreditinstitut –0838383
Leverantörsskulder 591571651363
Skatteskulder 00819737
Övriga skulder 75751206160
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 150104105184146

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023-122023-042022
Styrelsens förslag 0100250200–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Variationen i nettoomsättningen mellan åren 2022, 2023 och 2024 beror på ett förkortat räkenskapsår 230501-231231.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Visdomstanden AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Visdomstanden AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Visdomstanden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen för föregående räknskapsåret var lägre på grund av förkortat räkenskapsår, 230501-231231.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Visdomstanden AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Visdomstanden AB s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Visdomstanden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen är lägre än föregående räknskapsåret på grund av förkortat räkenskapsår, 230501-231231.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Visdomstanden AB för räkenskapsåret 2023-05-01 - 2023-12-31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Visdomstanden AB s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Visdomstanden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Visdomstanden AB för räkenskapsåret 2022-05-01 - 2023-04-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Visdomstanden AB s finansiella ställning per den 2023-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Visdomstanden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-04-302022-04-302021-04-30
Anskaffningsvärde 524563633508508508
Årets inköp 4050125–––
Försäljningar och utrangeringar 79120––––
Återförda nedskrivningar ––125–––

Förbättringsutgifter på annans fastighet

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-04-302022-04-302021-04-30
Anskaffningsvärde 507507507507507507
Ackumulerade avskrivningar 296270245228202177
Årets avskrivningar 2626172525–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-04-302022-04-302021-04-30
Anskaffningsvärde 841792555487487446
Årets inköp 4826468041–
Försäljningar och utrangeringar –26––––
Ackumulerade avskrivningar 612517431412379346
Årets avskrivningar 9688193333–
Återförda avskrivningar –2––––

Koncessioner, patent och licenser

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-04-302022-04-302021-04-30
Anskaffningsvärde 5205205205205200
Årets inköp –––0520–
Ackumulerade avskrivningar 4853812622081040
Årets avskrivningar 10411954104104–

Om bolaget

Adress
KORSVÄGEN 15, 131 42 NACKA
Registrerat
1997-12-04
Bransch
Tandläkarverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva tandvård.

Bankgironummer

5527-2447
VISDOMSTANDEN AB
kontrollerat 2026-10-04

Jobbannonser

Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-24

Annonser totalt
3
Aktiva nu
0
Första annonsen
2022-08-01
Senaste annonsen
2025-11-17

Annonser per år

År20222025
Annonser21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Ja (2026-05-13)
Årsstämma
2026-05-13
Programvara
Visma Advisor Period & Year-end Closing

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver tandvård. Företaget har sitt säte i Nacka.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202518 kB Öppna
202419 kB Öppna
202318 kB Öppna
202318 kB Öppna