Genomsyn

Start › Kronobergs län › Alvesta

Datanätet i Alvesta AB

556545-5168AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
2,7 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
7 tkr
Årets resultat 2026
2 tkr
Eget kapital 2026
226 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20262026: 2,7 mkr2,7 mkr20252025: 2,5 mkr2,5 mkr20242024: 2,9 mkr2,9 mkr20232023: 3,2 mkr3,2 mkr20222022: 2,5 mkr2,5 mkr20212021: 2,8 mkr2,8 mkr20202020: 3,4 mkr3,4 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20262025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 7102 4823 0003 1682 535
Nettoomsättning 2 7102 4682 9163 1682 535
Övriga rörelseintäkter 01384––
Rörelsekostnader 2 7032 4302 6992 8162 507
Handelsvaror 9598911 0339561 032
Övriga externa kostnader 311388500448310
Personalkostnader 1 4291 1491 1641 4111 163
Av- och nedskrivningar 42222
Rörelseresultat 75230035128
Finansiella poster 00−10−1
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 10000
Räntekostnader och liknande resultatposter 10101
Resultat efter finansiella poster 75230035227
Resultat före skatt 75230035227
Skatt på årets resultat 51463879
Årets resultat 23723626518

BalansräkningBelopp i tkr

Post20262025202420232022
TILLGÅNGAR 687676940954949
Anläggningstillgångar 3034252728
Materiella anläggningstillgångar 3034252728
Inventarier, verktyg och installationer 811–2728
Förbättringsutgifter på annans fastighet 222425––
Omsättningstillgångar 657641914927920
Varulager m.m. 388592154135
Råvaror och förnödenheter 388592––
Färdiga varor och handelsvaror –––154135
Kortfristiga fordringar 289328296347403
Kundfordringar 143212224216244
Övriga fordringar 109767065
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 37406513194
Kassa och bank 330228527426382
EGET KAPITAL OCH SKULDER 687676940954949
Eget kapital 226273436550485
Bundet eget kapital 100100100100100
Aktiekapital 100100100100100
Reservfond –––00
Fritt eget kapital 126173336450385
Balanserat resultat 123136100185367
Årets resultat 23723626518
Kortfristiga skulder 461402503404464
Leverantörsskulder 8416716551112
Skatteskulder 23–090
Övriga skulder 255127234231185
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 99108104112166
Ställda säkerheter –––300300
Företagsinteckningar –––300300

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20262025202420232022
Styrelsens förslag ––200200–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Förbättringsutgifter på annans fastighet

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30
Anskaffningsvärde 4040404040
Ackumulerade avskrivningar 1816151312
Årets avskrivningar 2222–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-30
Anskaffningsvärde 11110404040
Årets inköp –11––––
Ackumulerade avskrivningar 310131210
Årets avskrivningar 21–22–

Om bolaget

Adress
HÖGBOSTIGEN 5, 342 34 ALVESTA
Registrerat
1997-09-03
Bransch
Partihandel med datoriserad materialhanteringsutrustning

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva försäljning och utveckling av system och hårdvaror inom ADB-området och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5199-6379
DATANÄTET I ALVESTA AB
kontrollerat 2026-10-04

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-07-24
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget startade sin verksamhet år 1997. Verksamheten omfattar försäljning och utveckling av system och hårdvaror inom IT området. Företaget har sitt säte i Alvesta.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2026241 kB Öppna
2025241 kB Öppna
2024240 kB Öppna
20239 kB Öppna