Genomsyn

Start › Stockholms län › Drottningholm

Corius Group AB

556543-8552AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2022-01-01 – 2022-12-31

Omsättning 2022
5 tkr
Resultat efter fin. poster 2022
−148 tkr
Årets resultat 2022
−148 tkr
Eget kapital 2022
182 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20222022: 5 tkr5 tkr20212021: 54 tkr54 tkr20202020: 15 tkr15 tkr20192019: 29 tkr29 tkr20182018: 73 tkr73 tkr20172017: 32 tkr32 tkr20162016: 32 tkr32 tkr20152015: 51 tkr51 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202220212020201920182017
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 55415297015
Nettoomsättning 55415297332
Förändring av lager av produkter i arbete –––0−2−17
Rörelsekostnader 423343274324
Råvaror och förnödenheter 11164––
Handelsvaror 210002
Övriga externa kostnader 403127234122
Personalkostnader –00030
Rörelseresultat −3721−28327−9
Finansiella poster −1116615−2420
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 16165––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter ––––07
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar 1120−45024−13
Räntekostnader och liknande resultatposter –––000
Resultat efter finansiella poster −14828327311
Resultat före skatt −14828327311
Årets resultat −14828327311

BalansräkningBelopp i tkr

Post202220212020201920182017
TILLGÅNGAR 210349304275284268
Anläggningstillgångar 87204124222215
Finansiella anläggningstillgångar 87204124222215
Andra långfristiga värdepappersinnehav 87204124222215
Omsättningstillgångar 123145180253262253
Varulager m.m. 363840561517
Råvaror och förnödenheter 394041561517
Färdiga varor och handelsvaror −4−2−1–––
Kortfristiga fordringar 8319205243
Kundfordringar 0119193625
Övriga fordringar 82011618
Kassa och bank 79104122177195193
EGET KAPITAL OCH SKULDER 210349304275284268
Eget kapital 182330303270263260
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 62210183150143140
Balanserat resultat 210183150143140129
Årets resultat −14828327311
Kortfristiga skulder 291924208
Leverantörsskulder 011111
Övriga skulder 291714207

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202220212020201920182017
Medel att disponera 62210183150143–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Den påbörjade lanseringen av Wollmar Ek har blivit uppskjuten av personliga skäl under året. Finansiella tillgångar har skrivits ner under verksamhetsåret.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har ökat i samband med lansering av wollmarek.se

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har minskat under verksamhetsåret. Planerad produktlansering har fått skjutas upp pga rådande pandemi COVID19.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningsminskning beror på fokus på ny verksamhet med egen tillverkning, Wollmar Ek, som ännu inte lanserats för marknaden.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2019

2018

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2018

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-312017-12-312016-12-31
Anskaffningsvärde 19920412466663682
Årets inköp –20158–3019–
Försäljningar och utrangeringar 5121–––65–
Ackumulerade nedskrivningar 112––––––
Årets nedskrivningar 112–0242421–

Om bolaget

Adress
LOVÖ-BERGA 6, 178 93 DROTTNINGHOLM
Registrerat
1997-07-18
Bransch
Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva tjänster inom ekonomi och marknadsföring, handel inom hälsovård, sjukvård och friskvård, design och handel med smycken och accessoarer och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

333-7383
Corius Group AB
kontrollerat 2026-10-04

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2023-02-28
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver marknadsföring och utveckling av hemsidor, handel inom hälso-, sjuk- och friskvård samt design och handel med smycken och accessoarer. Bolaget har ett särskilt företagsnamn, Wollmar Ek, för den del av verksamheten som avser design och handel med smycken och accessoarer. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Ekerö kommun.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2022240 kB Öppna
2021240 kB Öppna
2020240 kB Öppna
2019240 kB Öppna
2018240 kB Öppna