Genomsyn

Start › Östergötlands län › Linköping

Svenska Specialcertifieringar AB - SSC

556542-8462AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
1,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
691 tkr
Årets resultat 2026
426 tkr
Eget kapital 2026
747 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20262026: 1,1 mkr1,1 mkr20252025: 628 tkr628 tkr20242024: 1,2 mkr1,2 mkr20232023: 1,4 mkr1,4 mkr20222022: 976 tkr976 tkr20212021: 795 tkr795 tkr20202020: 999 tkr999 tkr20192019: 1,1 mkr1,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 1296281 1601 4151 017955
Nettoomsättning 1 1296281 1601 415976795
Övriga rörelseintäkter –––041160
Rörelsekostnader 441685536920985771
Övriga externa kostnader 153188226479372339
Personalkostnader 288497310418613432
Övriga rörelsekostnader ––023––
Rörelseresultat 687−5762449532184
Finansiella poster 4−16−20−7−21−6
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 41360––
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar –––0150
Räntekostnader och liknande resultatposter 02926866
Resultat efter finansiella poster 691−7360448811178
Bokslutsdispositioner −15275−111−654829
Förändring av periodiseringsfonder −15275−111−654829
Resultat före skatt 539249342359207
Skatt på årets resultat 1131106931746
Årets resultat 426138833042161

BalansräkningBelopp i tkr

Post202620252024202320222021
TILLGÅNGAR 1 9401 2972 2021 6671 2231 318
Anläggningstillgångar –000015
Finansiella anläggningstillgångar –000015
Andra långfristiga värdepappersinnehav –000015
Omsättningstillgångar 1 9401 2972 2021 6671 2231 303
Kortfristiga fordringar 285285522384543394
Kundfordringar 277280494363354231
Övriga fordringar 75208956
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –02621100107
Kassa och bank 1 6551 0111 6801 283680909
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 9401 2972 2021 6671 2231 318
Eget kapital 747321720832502460
Bundet eget kapital 120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 627201600712382340
Balanserat resultat 201200212382340179
Årets resultat 426138833042161
Obeskattade reserver 600448523412347395
Periodiseringsfonder 600448523412347395
Långfristiga skulder 455452726142180179
Övriga skulder 455452726142180179
Kortfristiga skulder 13876234281195284
Leverantörsskulder 242520293557
Skatteskulder −6−71286––
Övriga skulder 7666959681160
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 4456911507866

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202620252024202320222021
Styrelsens förslag ––400500––
Medel att disponera ––––382–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-04-302024-04-302023-04-302022-04-302021-04-302020-04-30
Anskaffningsvärde 156156156156156156
Ackumulerade nedskrivningar 156156156156141141
Årets nedskrivningar ––0150–

Om bolaget

Adress
REPSLAGAREGATAN 19, 582 22 LINKÖPING
Registrerat
1997-06-19
Bransch
Teknisk provning och analys

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska, efter genomgånget teoretiskt och praktiskt prov, som visar på tillräcklig kompetens, ska bolaget certi- fiera personer och organisationer inom främst fastighetsområdet och det städtekniska området samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5195-2547
SVENSKA SPECIAL
kontrollerat 2026-10-04

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Linköping
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-10-07
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget registrerades år 1997 och bedriver sedan dess certifiering av personer inom städtekniska området och inom fastighetsförvaltning. Företaget har sitt säte i Linköping .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20268 kB Öppna
20258 kB Öppna
20249 kB Öppna
20238 kB Öppna
20229 kB Öppna