Start › Västmanlands län › Hallstahammar
André Axelsson Friluftsliv i Västmanland AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 295 | 1 603 | 1 295 | 1 000 | 961 | 1 109 |
| Nettoomsättning | 1 362 | 1 363 | 1 342 | 826 | 889 | 1 121 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −67 | 240 | −47 | 172 | 72 | −33 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | 0 | 20 |
| Rörelsekostnader | 1 308 | 1 605 | 1 275 | 1 113 | 950 | 1 019 |
| Råvaror och förnödenheter | 133 | 608 | 286 | 316 | 204 | 214 |
| Handelsvaror | 110 | 122 | 106 | 149 | 67 | 110 |
| Övriga externa kostnader | 354 | 331 | 293 | 243 | 197 | 206 |
| Personalkostnader | 688 | 518 | 553 | 371 | 454 | 463 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 26 | 36 | 34 | 29 | 27 |
| Rörelseresultat | −13 | −3 | 20 | −113 | 10 | 90 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | −3 | 20 | −113 | 10 | 89 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 96 | 0 | −22 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 96 | 0 | −22 |
| Resultat före skatt | −13 | −3 | 20 | −17 | 10 | 67 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 16 |
| Årets resultat | −13 | −3 | 17 | −17 | 8 | 51 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 835 | 996 | 952 | 875 | 717 | 729 |
| Anläggningstillgångar | 80 | 46 | 72 | 66 | 72 | 53 |
| Materiella anläggningstillgångar | 80 | 46 | 72 | 66 | 72 | 53 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 80 | 46 | 72 | 66 | 72 | 53 |
| Omsättningstillgångar | 755 | 950 | 880 | 809 | 645 | 676 |
| Varulager m.m. | 670 | 737 | 498 | 544 | 372 | 300 |
| Råvaror och förnödenheter | 670 | 737 | 498 | 544 | 372 | 300 |
| Kortfristiga fordringar | −29 | 61 | 85 | 49 | 82 | 44 |
| Kundfordringar | – | 0 | 39 | 0 | 33 | 0 |
| Övriga fordringar | −38 | 43 | 33 | 35 | 36 | 36 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 18 | 13 | 14 | 12 | 8 |
| Kassa och bank | 114 | 152 | 297 | 216 | 191 | 332 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 835 | 996 | 952 | 875 | 717 | 729 |
| Eget kapital | 473 | 485 | 488 | 471 | 489 | 521 |
| Bundet eget kapital | 103 | 103 | 103 | 103 | 103 | 103 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Fritt eget kapital | 370 | 382 | 385 | 368 | 386 | 418 |
| Balanserat resultat | 382 | 385 | 368 | 386 | 378 | 367 |
| Årets resultat | −13 | −3 | 17 | −17 | 8 | 51 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 96 | 96 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 96 | 96 |
| Långfristiga skulder | 337 | 376 | 375 | 292 | 74 | 74 |
| Övriga skulder | 337 | 376 | 375 | 292 | 74 | 74 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 135 | 89 | 112 | 59 | 39 |
| Leverantörsskulder | 39 | 117 | 28 | 118 | 44 | 0 |
| Skatteskulder | −66 | 10 | 6 | 3 | 3 | 4 |
| Övriga skulder | 15 | −15 | −2 | −50 | 0 | 4 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 38 | 23 | 57 | 41 | 12 | 32 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 382 | 385 | 368 | 386 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% som en följd av ökad försäljning av fritidsaktiviteter för privatpersoner.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 353 | 295 | 295 | 253 | 225 | 177 | 166 |
| Årets inköp | 58 | – | 42 | 28 | 48 | 11 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 272 | 249 | 223 | 187 | 153 | 124 | 98 |
| Årets avskrivningar | 24 | 26 | 36 | 34 | 29 | 27 | – |
Om bolaget
- Adress
- TRÅNGFORSVÄGEN 8, 734 40 HALLSTAHAMMAR
- Registrerat
- 1997-02-19
- Bransch
- Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fritidsanläggningar, uthyrning av stugor, konferenslokaler samt idrottsutrustning, restaurangrörelse, fastighetsförvaltning, personalbemanning, värdepapperhandel samt med dessa verksamhetsgrenar förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5171-4194
- André Axelsson FriluftslivV-land AB
kontrollerat 2026-10-04
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-10-18
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva fritidsanläggningar, uthyrning av stugor, konferenslokaler samt idrottsutrustning, restaurangrörelse, fastighetsförvaltning, personalbemanning, värdepappershandel samt med dessa verksamhetsgrenar förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Västerås