Genomsyn

Start › Örebro län › Örebro

Brand Design Studios Scandinavia AB

556533-2235AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
2,0 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
4 tkr
Årets resultat 2025
4 tkr
Eget kapital 2025
396 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 2,0 mkr2,0 mkr20242024: 2,1 mkr2,1 mkr20232023: 5,0 mkr5,0 mkr20222022: 2,3 mkr2,3 mkr20212021: 1,5 mkr1,5 mkr20202020: 2,8 mkr2,8 mkr20192019: 2,2 mkr2,2 mkr20182018: 2,2 mkr2,2 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 0452 1044 9872 3731 7843 155
Nettoomsättning 1 9532 0824 9872 2531 5022 837
Övriga rörelseintäkter 92210120282200
Rörelsekostnader 2 0422 2784 9742 3601 8713 036
Råvaror och förnödenheter 1 3681 2833 1581 1666101 612
Övriga externa kostnader 375344485239331507
Personalkostnader 2966441 324949923914
Av- och nedskrivningar 377773
Rörelseresultat 3−1741312−87119
Finansiella poster 01−1−10−1
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 020–00
Räntekostnader och liknande resultatposter 021101
Resultat efter finansiella poster 4−1731211−870
Resultat före skatt 4−1731211−87119
Skatt på årets resultat ––––028
Årets resultat 4−1731211−8791

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 7564761 078946670813
Anläggningstillgångar 0310162330
Materiella anläggningstillgångar 0310162330
Inventarier, verktyg och installationer 0310162330
Omsättningstillgångar 7564731 069929647784
Kortfristiga fordringar 294149222706253307
Kundfordringar 429876610147209
Övriga fordringar 20239011262
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 2332857858096
Kassa och bank 462324846223394477
EGET KAPITAL OCH SKULDER 7564761 078946670813
Eget kapital 396392565553542629
Bundet eget kapital 163163163163163163
Aktiekapital 143143143143143143
Reservfond 202020202020
Fritt eget kapital 233229403390379466
Balanserat resultat 229403390379466376
Årets resultat 4−1731211−8791
Kortfristiga skulder 36084513392128184
Leverantörsskulder 254261861632860
Skatteskulder ––––01
Övriga skulder 19432071358580
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 8715120951543
Företagsinteckningar 100100100–––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Medel att disponera ––403390379–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Bolaget har särskilt beaktat hur Covid-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och de risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Bolaget kan vid tidpunkten för undertecknande av årsredovisningen inte bedöma eventuell påverkan på längre sikt.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-07-012023-06-302022-07-012022-06-302021-07-012021-06-302020-07-012020-06-30
Anskaffningsvärde 33333333333333333333
Årets inköp –––––––0–33
Ackumulerade avskrivningar 33302323161610–––
Årets avskrivningar 37–7–7–7–3

Om bolaget

Adress
BETESVÄGEN 6, 703 60 ÖREBRO
Registrerat
1996-08-27
Bransch
Inredningsdesign

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget skall bedriva reklamproduktion, reklambyråverksamhet, värdepappershandel och konsultverksamhet inom management, samt inredningsverksamhet riktad mot företag och offentliga miljöer, samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5035-5387
Brand Design Studios Scandinavia AB
kontrollerat 2026-10-04

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Örebro.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-11-27
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver reklamproduktion, reklambyråverksamhet, värdepappershandel samt inredningsverksamhet riktat mot företag och offentliga miljöer.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202550 kB Öppna
202445 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna
202145 kB Öppna