Genomsyn

Start › Uppsala län › Vittinge

Invitus Aktiebolag

556532-0636AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
−2 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−51 tkr
Årets resultat 2025
−51 tkr
Eget kapital 2025
367 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: −2 tkr−2 tkr20242024: 91 tkr91 tkr20232023: 81 tkr81 tkr20222022: 79 tkr79 tkr20212021: 65 tkr65 tkr20202020: 75 tkr75 tkr20192019: 74 tkr74 tkr20182018: 91 tkr91 tkr20172017: 77 tkr77 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 172181141202135203170
Nettoomsättning −2918179657574
Övriga rörelseintäkter 17590601237012896
Rörelsekostnader 200123143176177187135
Råvaror och förnödenheter –010910––
Övriga externa kostnader 153778712095143135
Personalkostnader –––013440
Av- och nedskrivningar 4646464659––
Rörelseresultat −2758−226−421635
Finansiella poster −24−35−24−19−20−19−17
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1––02––
Räntekostnader och liknande resultatposter 25352419211917
Resultat efter finansiella poster −5123−267−62−318
Resultat före skatt −5123−267−62−318
Skatt på årets resultat –––––04
Årets resultat −5123−267−62−314

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 9041 0441 0531 1041 1701 2811 519
Anläggningstillgångar 249290336388434493493
Immateriella anläggningstillgångar 0−6−60066
Koncessioner, patent, licenser och liknande 0−6−60066
Materiella anläggningstillgångar 149196242288334388388
Byggnader och mark 93139185231278324324
Maskiner och andra tekniska anläggningar 0000077
Inventarier, verktyg och installationer 57575757575757
Finansiella anläggningstillgångar 100100100100100100100
Andelar i koncernföretag 100100100100100100100
Omsättningstillgångar 6547547167167357871 026
Kortfristiga fordringar 00000––
Övriga fordringar 00000––
Kassa och bank 6547547167167357871 026
EGET KAPITAL OCH SKULDER 9041 0441 0531 1041 1701 2811 519
Eget kapital 367436417424417479482
Bundet eget kapital 120120120120120120120
Aktiekapital 100100100100100100100
Reservfond 20202020202020
Fritt eget kapital 247316297304297359362
Balanserat resultat 298293324297359362348
Årets resultat −5123−267−62−314
Långfristiga skulder 526556586613644676713
Skulder till kreditinstitut 526556586613644676713
Kortfristiga skulder 11535068109125324
Leverantörsskulder 0303–00
Skatteskulder 111212287194302
Övriga skulder 0282828282112
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 0101010101010

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Medel att disponera ––––297359–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Intäkter består av provisionsintäkter för drivmedelsförsäljnig och hyresintäkter.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-302019-06-30
Anskaffningsvärde 100100100100100100100

Byggnader och mark

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-302019-06-30
Anskaffningsvärde 925925925925925925925
Ackumulerade avskrivningar 833786740694648601601
Årets avskrivningar 4646464646––

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-302019-06-30
Anskaffningsvärde 184184184184184184184
Ackumulerade avskrivningar 127127127127127127127

Koncessioner, patent och licenser

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-302019-06-30
Anskaffningsvärde ––06666
Försäljningar och utrangeringar ––6––––
Ackumulerade avskrivningar 06666––
Årets avskrivningar ––––6––
Återförda avskrivningar 6––––––

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-302019-06-30
Anskaffningsvärde 7777777
Ackumulerade avskrivningar 77777––
Årets avskrivningar ––––7––

Om bolaget

Adress
GAMLA LANDSVÄGEN 137, 744 95 VITTINGE
Registrerat
1996-06-03
Bransch
Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva handel med kiosk- och livsmedelsvaror, idka restaurangrörelse, förmedla tips- och speltjänster, bedriva bensinförsäljning och bilservice samt därmed sammanhängande verksamheter.

Bankgironummer

5022-3734
INVITUS AB
kontrollerat 2026-10-04

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-02
Programvara
Årsredovisning Online

Allmänt om verksamheten

Bolaget säljer drivmedel. Bolagets säte är Järlåsa.

Väsentliga händelser

Inga väsentliga händelser under året.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202581 kB Öppna
202481 kB Öppna
202381 kB Öppna
202281 kB Öppna
202181 kB Öppna
202080 kB Öppna