Genomsyn

Start › Dalarnas län › Grängesberg

M3 Fastigheter AB

556527-1839AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
659 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
435 tkr
Årets resultat 2025
352 tkr
Eget kapital 2025
591 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 659 tkr659 tkr20242024: 69 tkr69 tkr2023-122023-12: 12 tkr12 tkr2023-042023-04: −2 kr−2 kr20222022: 0 kr0 kr20212021: 300 tkr300 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023-122023-04
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 916238680
Nettoomsättning 65969120
Övriga rörelseintäkter 257170560
Rörelsekostnader 4401897240
Råvaror och förnödenheter 166–––
Övriga externa kostnader 2341595329
Personalkostnader ––0−8
Av- och nedskrivningar 40301919
Rörelseresultat 47649−4−40
Finansiella poster −41−1500
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000
Räntekostnader och liknande resultatposter 411500
Resultat efter finansiella poster 43534−4−40
Resultat före skatt 43534−4−40
Skatt på årets resultat 83–––
Årets resultat 35234−4−40

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023-122023-04
TILLGÅNGAR 1 8561 379239225
Anläggningstillgångar 1 5331 212185204
Materiella anläggningstillgångar 1 5331 212185204
Byggnader och mark 1 5331 212185204
Omsättningstillgångar 3231665421
Kortfristiga fordringar 101204021
Kundfordringar 3820400
Övriga fordringar 480021
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 14–––
Kassa och bank 222146140
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 8561 379239225
Eget kapital 591239205209
Bundet eget kapital 120120120120
Aktiekapital 100100100100
Reservfond 20202020
Fritt eget kapital 4711198589
Balanserat resultat 1198589130
Årets resultat 35234−4−40
Långfristiga skulder 1 0561 082––
Skulder till kreditinstitut 356382––
Skulder till koncernföretag 700700––
Kortfristiga skulder 209583416
Leverantörsskulder −5819313
Skulder till koncernföretag 21–––
Skatteskulder 96212
Övriga skulder 06210
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 15030––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023-122023-04
Styrelsens förslag 000–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Byggnader och mark

Post2025-12-312024-12-312023-12-312023-04-302022-04-30
Anskaffningsvärde 1 9941 634576576576
Årets inköp 3601 058–––
Ackumulerade avskrivningar 462422392372353
Årets avskrivningar 40301919–

Om bolaget

Adress
KOPPARBERGSVÄGEN 47, 772 30 GRÄNGESBERG
Registrerat
1995-11-08
Bransch
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva uthyrning av lokaler, snöröjning, mark- och anläggningsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5006-1035
M3 Fastigheter AB
kontrollerat 2026-10-04

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-24
Programvara
Visma Advisor Period & Year-end Closing

Allmänt om verksamheten

Bolaget med säte i Ludvika bedriver verksamhet med fastighetsförvaltning och uthyrning av lokaler, snöröjning, mark- och anläggningsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.

Väsentliga händelser

Uthyrning av lokaler har ökat väsentligt under året som gjort att omsättningen ökade.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna