sv SE SEK NORMALFORM 2022-01-01 2022-12-31 true 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id7']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id7']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id3']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarKoncernforetag-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id3']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarKoncernforetag-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 5 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id4']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarIntresseforetagGemensamtStyrdaForetag-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 5 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id4']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarIntresseforetagGemensamtStyrdaForetag-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 556524-6369 2022-01-01 2022-12-31 556524-6369 2022-12-31 556524-6369 2021-01-01 2021-12-31 556524-6369 2021-12-31 556524-6369 2020-01-01 2020-12-31 556524-6369 2020-12-31 556524-6369 2018-07-01 2019-12-31 556524-6369 2019-12-31 556524-6369 2017-07-01 2018-06-30 556524-6369 2018-06-30 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(8)
Årsredovisning
Antero Medical Consulting AB
556524-6369

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 4
- Balansräkning 5
- Noter 7
- Underskrifter 7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-02-07.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (8)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Bolaget som bildades 2004 är sedan 2016 dotterbolag till Antero Medical AB, 556641-5039. Bolaget bedriver
hudvårdsmottagning samt försäljning av hudvårdsprodukter. Bolaget är även ägare av Uderm AB, 559048-9737 som
importerar och säljer hudvårdsprodukter till butiker och hudvårdsföretag.
Hudvårdsmottagningen bedrivs i hyrda lokaler som delas med ett systerbolags läkarverksamhet i Läkarhuset på
Riddargatan 12. Verksamheten drivs genom anlitande av fristående läkare, hudterapeuter och sköterskor på
uppdragsbasis. Mottagningen har investerat i avancerad utrustning för att kunna genomföra behandlingar med laser,
Miradry- och Coolsculptingteknik.
Företaget har sitt säte i Stockholm.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget har under hösten förvärvat resterande aktier i det tidigare hälftenägda bolaget Uderm AB som därefter är
dotterbolag till Antero Medical Consulting AB.
Under året har investering skett i en ny laser för 399 tkr.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2201-2212 2101-2112 2001-2012 1807-1912 1707-1806
Nettoomsättning 2 543 2 143 1 900 3 223 2 647
Resultat efter finansiella poster -147 -428 -202 -32 451
Balansomslutning 3 540 2 096 2 479 2 848 3 121
Avkastning på eget kapital % -13 -40 -19 -3 86
Soliditet % 32 51 43 37 17

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 100 200 963 820 6 804
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning 6 804 -6 804
- Årets resultat 45 698
- Belopp vid årets utgång 100 200 970 624 45 698
3 (8)

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 970 624
Årets resultat 45 698
Summa 1 016 322


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning 1 016 322
Summa 1 016 322


Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med tilläggsupplysningar.

4 (8)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 2 542 569 2 142 978
Övriga rörelseintäkter 375 220 286 480
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 917 789 2 429 458
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -779 895 -649 909
Handelsvaror -504 506 -631 686
Övriga externa kostnader -1 467 326 -1 314 614
Personalkostnader 2 -49 853 -22 218
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -263 565 -237 961
Övriga rörelsekostnader 0 -1 434
Summa rörelsekostnader -3 065 145 -2 857 822
Rörelseresultat -147 356 -428 364
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 8 0
Räntekostnader och liknande resultatposter 0 -77
Summa finansiella poster 8 -77
Resultat efter finansiella poster -147 348 -428 441
Bokslutsdispositioner
Erhållna koncernbidrag 200 000 450 000
Summa bokslutsdispositioner 200 000 450 000
Resultat före skatt 52 652 21 559
Skatter
Skatt på årets resultat -6 954 -14 755
Årets resultat 45 698 6 804
5 (8)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 1 234 293 1 098 858
Summa materiella anläggningstillgångar 1 234 293 1 098 858
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 4 1 535 833 0
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 5 0 35 833
Summa finansiella anläggningstillgångar 1 535 833 35 833
Summa anläggningstillgångar 2 770 126 1 134 691
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Färdiga varor och handelsvaror 359 829 319 586
Summa varulager m.m. 359 829 319 586
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 3 500 31 776
Fordringar hos koncernföretag 151 307 0
Övriga fordringar 13 945 6 136
Summa kortfristiga fordringar 168 752 37 912
Kassa och bank
Kassa och bank 241 649 603 852
Summa kassa och bank 241 649 603 852
Summa omsättningstillgångar 770 230 961 350
SUMMA TILLGÅNGAR 3 540 356 2 096 041
6 (8)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 100 200 100 200
Summa bundet eget kapital 100 200 100 200
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 970 624 963 820
Årets resultat 45 698 6 804
Summa fritt eget kapital 1 016 322 970 624
Summa eget kapital 1 116 522 1 070 824
Långfristiga skulder
Skulder till koncernföretag 2 165 000 765 000
Summa långfristiga skulder 2 165 000 765 000
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 185 260 166 250
Skulder till koncernföretag 10 500 10 000
Övriga skulder 8 074 18 541
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 55 000 65 426
Summa kortfristiga skulder 258 834 260 217
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 540 356 2 096 041
7 (8)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Materiella anläggningstillgångar

Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.


Not2Medelantalet anställda

Bolaget har inte haft några anställda och några löner har ej utbetalats.


Not3Inventarier, verktyg och installationer 2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 2 720 291 2 543 237
Inköp 399 000 177 054
Försäljningar/utrangeringar -80 000 -
Utgående anskaffningsvärden 3 039 291 2 720 291
Årets avskrivningar 263 565 237 961

Not4Andelar i koncernföretag 2022-12-31 2021-12-31
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp 1 500 000 -
Omklassificeringar m.m. 35 833 -
Utgående anskaffningsvärden 1 535 833 -
Redovisat värde 1 535 833 -

Uppgifter om dotterföretagen 2022


Antal andelar Eget kapital Årets vinst/förlust Kapital-andel Rösträtts-andel Redovisat värde
Uderm AB, 559048-9737 100 2 058 697 8 391 468 100 100

2021 redovisat som intresseföretag.


Not5Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 35 833 35 833
Förändringar av anskaffningsvärden
Omklassificeringar m.m. -35 833 -
Utgående anskaffningsvärden 0 35 833
Redovisat värde 0 35 833